Smart markası, model gamını yeni bir mini-SUV ile genişleteceğini açıkladı! Tamamen elektrikli olacağı belirtilen bu kompakt Smart crossover'ının IAA Mobility 2021 (Münih Otomobil Fuarı) adlı etkinlikte seri üretime yakın bir konsept versiyonuyla görüneceği de açıklanan bilgiler arasında yer aldı.

Ayrıca aracın nasıl görüneceği hakkında şimdiden kafamızda bir görüntü de canlanabiliyor. Çünkü Smart, aracın eskiz çizimine ek olarak bir de bilgisayar tasarımı şeklinde ipucu görüntüsü paylaştı. Bu görüntüde araç her ne kadar tam olarak görünmese de tasarımı hakkında fikir edinebiliyoruz.

Smart'ın Ufak Elektrikli SUV Modeli İpucu (Teaser) Görüntüleri

Bu aracın Smart'ın kendi tasarım ekibi tarafından tasarlandığı fakat Mercedes'in tasarım patronu Gorden Wagener'dan yönlendirmeler alındığı da belirtiliyor. Smart'ın bu elektrikli kompakt crossover modelinin yaklaşık olarak Mini Countryman boyutlarında olması da bekleniyor. Ayrıca aracın benzinli, dizel veya hibrit bir seçenek ile gelmemesi de beklenenler arasında. Yani tek seçeneğinin elektrikli olması bekleniyor.

Bu elektrikli crossover'ın Geely'nin (SEA) adlı bir platformu üzerine geliştirileceğini de öğreniyoruz. Bu platform zaten tamamen elektrikli araçlar göz önüne alınarak geliştirilmiş bir platform şeklinde. Volvo XC40'ın bir altına konumlanacak olan ufak elektrikli crossover'ın da bu platformu kullanacağı biliniyor.

Bu platform, 800V mimarisi ile geliyor ve 3 adede kadar elektrik motoruna destek sunuyor. Eski NEDC standartlarına göre 700 km'lik bir menzil sunabilecek miktarda bataryaya da ev sahipliği yapıyor. Tabii NEDC standartlarının günümüz koşullarına tam uymadığını, güncel WLTP standartlarına geçildiğinde o menzil değerlerinin yaklaşık olarak %75 oranında düştüğünü de biliyoruz.

Bolca Mercedes teknolojisi (MBUX bilgi eğlence sisteminin biraz değiştirilmiş versiyonu gibi şeyler) barındırması beklenen Smart markalı bu ufak elektrikli crossover'ın 2023 yılında satışa sunulacağı bilgisini de son olarak vermiş olalım.