Opel, 1970'li ve 1980'li yıllarda ürettiği Manta adlı klasik coupe modelinin yeni neslini hazırlamıştı ve haftalar önce bu aracı görmüştük. Opel Manta GSe ElektroMOD olarak adlandırılan o elektrikli yeni Manta konsepti, bugün detaylı özellikleriyle ve görüntüleriyle karşımıza çıktı.

Opel'in sadece bir adet ürettiği bu konseptin, arkada yer alan bir elektrik motoruna sahip olduğunu ve 147 beygir güç ile 255 Nm tork ürettiğini görüyoruz. Klasik Manta'da olduğu gibi arkadan itiş sistemini koruyan araç, hatta 4 ileri manuel şanzımanını bile korumuş! Hem elektrikli hem de manuel vitesli bir başka konsept olarak, Ford Mustang Lithium EV'yi de hatırlıyoruz.

Opel Manta GSe ElektroMOD

Opel, bu retro tasarımlı elektrikli konsept aracında 31 kWh kapasiteli lityum-iyon bataryaya yer vermiş. Bu bataryanın 200 km'lik bir menzil sağladığını da öğreniyoruz. Opel, aracın dış tasarımında da 2018 GT X Experimental adlı konsept aracında ortaya çıkan tasarım detaylarının birçoğunu ve yeni yüzünü kullanmış.

Opel Manta GSe ElektroMOD

Bu yeni ön yüzde, normalde ızgaranın yer alacağı kısımda tümleşik bir LED ekranın yer aldığını ve burada çeşitli mesajlar yayınlayabildiğini görüyoruz. Aracın sadece 1 adet üretilmiş bir konsept olmasından ötürü bu gibi abartılı tasarım detaylarını normal karşılıyoruz.

Aracın parlak sarı rengine siyah bir kaput ve büyük bölümü siyah olan 17 inç'lik jantlar da eşlik ediyor. Lastik ölçüleri ise önde 195/40, arkada ise 205/40 şeklinde olmuş. Aracın bagaj kapağı üzerindeki Manta yazısının fontu (yazı tipi) için, belki ilerleyen zamanlarda diğer Opel modellerine de aktarılabilir diyebiliriz.

Opel Manta GSe ElektroMOD

Retro tasarımlı Opel Manta konseptinin iç mekanına baktığımız zaman ise sürücüye odaklı olarak hazırlanan çift ekranlı bir konsol düzenini görüyoruz. Dijital gösterge paneli 12 inç boyutunda olurken, bilgi eğlence ekranı ise 10 inç boyutunda seçilmiş. Tüm bu modern detaylara karşılık retro tasarımlı bir direksiyon simidi ve vites topuzu dikkatleri çekiyor. Aracın spor koltukları da tüm bunları güzel bir şekilde tamamlamış görünüyor. Ayrıca iç mekanda, aracın dış rengi ile uyumlu olan birçok detay da görülüyor.

Son olarak Opel'in ilerleyen zamanlarda bu araç gibi daha fazla "restomod" ortaya koyacağı bilgisinin paylaşıldığını da belirtmiş olalım. Bizim tahminimiz sırada GT ve Calibra gibi eski modellere de aynı uygulamanın yapılabileceği yönünde.

Galeri: Opel Manta GSe ElektroMOD