ABD'nin en çok satan pick-up modeli Ford F-150'nin elektrikli versiyonu olan F-150 Lightning'in tanıtımına sadece saatler kaldı. Dün ABD başkanı Joe Biden ise Ford'un ABD'nin Michigan Eyaleti'ndeki tesislerini ziyaret ederek bu aracı herkesten önce gördü, hatta test sürüşü yapma fırsatı yakaladı.

Joe Biden'ın muhabirlere belirttiğine göre aracın 0-100 km/s hızlanması 4.4 saniye şeklinde. Tabii Biden'ın bu bilgiyi paylaşmasının ardından bir Ford yetkilisinin başkana aracın henüz tanıtılmadığını hatırlatması da ilginç bir enstantane oluyor. Ayrıca paylaşılan videolarda, Joe Biden'ın elektrikli F-150 ile bir hızlı kalkış denemesi yaptığı da görülüyor.

Ayrıca ABD başkanı Joe Biden'ın konuşma yaptığı kürsünün arkasında uzakta da olsa bir F-150 Lightning aracın kamuflajsız şekilde yer aldığı da görülüyor. Aracın ön yüzünde kalın LED'li farların ortadan bir şerit ile bağlandığını daha önceki ipucu (teaser) görüntülerinde görmüştük. Burada ise aracın ön yüzü daha net bir şekilde görülüyor.

Tüm bunlara ek olarak, bir Ford yetkilisinin aracın batarya paketinin ağırlığının 800 kg civarında olduğunu belirttiği söyleniyor. Bu bilgiden yola çıkılırsa aracın 100-150 kWh aralığında kapasiteye sahip bir bataryası bulunabilir gibi görünüyor.

Ford F-150 Lightning'in resmi tanıtımı ise bu gece, yani 19 Mayıs'ı 20 Mayıs'a bağlayan gece gerçekleşecek. Biz de aracın detaylı görüntü ve bilgilerini sizlere anlık olarak aktarmaya çalışacağız.