Apple'ın iPhone üretimi konusundaki ortaklığıyla bildiğimiz Foxconn adlı Tayvan merkezli teknoloji firması, geçtiğimiz günlerde Fisker firmasıyla ortak bir elektrikli otomobil üretceğini açıklamıştı. Bu firma, Stellantis (FCA ve PSA gruplarının birleşimi olan şirket) ile de bir süredir görüşme hâlindeydi.

Bugün de Foxconn, Stellantis ile ortak olarak (%50/%50) MobileDrive adlı bir şirket kurduğunu açıkladı. Bu firmanın odak alanının ise gelişmiş bilgi eğlence sistemi çözümleri ve yazılımları olacağı belirtildi.

Bu firmanın kurulmasında Stellantis'in araçlarında en iyi kullanıcı deneyimini sunmayı hedeflemesinin başlangıç adımı olduğu belirtildi. Yani Stellantis, Foxconn'un teknoloji sektöründeki tecrübesine güvenerek onların desteğini bu konuda arkasına almak istemiş.

Galeri: Stellantis ve Foxconn Ortak Şirket Kurdu

Stellantis, MobileDrive adlı bu şirketten ayrıca yazılımsal olarak da büyük destek alacak. Örneğin günümüzde birçok otomobil uzaktan güncelleme (over-the-air) özelliğine ve ücretli özellik açılması gibi seçeneklere geçiş yapıyor ve otomobillerdeki yazılımların önemi günden güne artıyor. Bunların tümünü Tesla'larda görebiliyoruz. Örnek vermek gerekirse, Tesla modellerinde isteyen müşteriler, ekstra hızlanma paketini satın alarak bir dokunuş ile araçlarını daha hızlı hâle bile getirebiliyorlar.

Ayrıca Stellantis'in araçlarının, MobileDrive şirketi sayesinde daha gelişmiş ve teknolojik kokpitlere sahip olmasına ek olarak, bu araçların otonom sürüş için bu gelişmiş yazılımlar ile daha uygun duruma geleceğini de öngörebiliriz.