QuantumScape adlı katı hâl bataryaları üreticisi firma, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Volkswagen ile birlikte bu katı hâl bataryalarının üretiminin yapılacağı yerin düşünülme aşamasında olduğunu belirtti. Fakat gelen bilgilere göre, her iki firma da Almanya'nın Salzgitter şehrine sıcak bakıyor. Bu şehrin ismi, Volkswagen'in geçtiğimiz aylardaki batarya etkinliği "Power Day"de birden fazla kez konuşulmuştu.

Salzgitter aynı zamanda Volkswagen'in Avrupa'daki ilk 40 GWh gigafactory fabrikasına da ev sahipliği yapacak. Bu şehirde şimdiden Volkswagen'in ilk geri dönüşüm tesisi de kurulmuş durumda ve 4 aydır faaliyet hâlinde. 

QuantumScape ve Volkswagen'in ortaklığının QS-1 olarak adlandırıldığı ve 1 GWh'lık üretim kapasitesinin bulunduğu belirtiliyor. Fakat firmaların hedefi, bu kapasiteyi 20 GWh miktarına yükseltebilmek şeklinde.

Ayrıca Volkswagen'in QuantumScape ile olan ortaklığı aslında ucu kapalı bir ortaklık da değil. Yani Volkswagen, bu firmanın yatırımcılarından birisi konumunda. Bu katı hâl bataryaları üretim firmasına diğer otomobil üreticileri de yatırım yapabilir. Ayrıca katı hâl bataryaları şimdiden heyecan verici görünüyor. Çünkü ilk testlere göre bu bataryalar lityum-iyon bataryalara göre otomobillere daha uygun olacak. Bu yeni tip bataryaların daha güvenlikli ve daha yüksek menzilli olacakları da belirtilen bilgiler arasında yer alıyor.