ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Fisker, Tayvan merkezli elektronik devi Foxconn ile ortak bir şekilde elektrikli araç geliştireceğini resmi olarak duyurdu. Foxconn firmasının Apple ile iPhone'lar için uzun yıllardır ortak olarak çalıştığını da biliyoruz.

Firmanın CEO'su Henrik Fisker, bu iki firmanın projesinin "PEAR" olarak adlandırılacağını da belirtiyor. Bu iki firmanın ortak geliştireceği yeni elektrikli aracın 2023 yılında geleceği ve Avrupa, ABD, Çin ve Hindistan gibi ülkelerde 30.000$ civarı bir başlangıç fiyatıyla satılacağı da şimdiden belirtiliyor.

Fisker firması, ilk aşamada ABD'de gerçekleştireceği üretimi ilerleyen yıllarda diğer ülkelere de genişletmeyi ve yıllık 250.000 adet üretim kapasitesine ulaşmayı hedeflediğini de açıklıyor. Ayrıca bu açıklamalar sonucunda Fisker'ın hisselerinde %12'lik bir artış gerçekleştiğini de öğreniyoruz.

Fisker firmasının ismi Karma olmamış mıydı?

Evet, böyle bir durum yaşanmıştı. Çünkü Fisker Automotive geçtiğimiz yıllarda iflas etti ve Çinli Wanxiang Group firması Fisker'ı satın aldı. O satın almanın ardından da firmanın ismi Karma Automotive (Fisker'ın ilk sedan modeli Karma ismindeydi.) olarak güncellendi. Fakat Henrik Fisker, bu isim hakkını elinde tutmuştu ve firmasını Fisker Inc. adı altında tekrar kurdu.

Fisker Inc. firması henüz bir elektrikli seri üretim otomobil ortaya koyabilmiş değil. Fakat Magna firmasıyla imzaladığı anlaşma çerçevesinde Ocean adlı elektrikli SUV modelini yakın gelecekte üretime almayı hedefliyor.