Bataryaları ülkemizin Antalya şehrinde geliştiriliyor!

Birçok ülkenin yatırımcılarının elektrikli hiper otomobil segmentine giriş yaptıklarını son yıllarda görüyoruz. Bunlardan birisi de Automobili Estrema adlı İtalyan firma oluyor. 2020 yılında girişimci Gianfranco Pizzuto tarafından kurulan bu otomobil firması, Fulminea adını verdiği bir elektrikli hiper otomobil geliştiriyor. Ayrıca kurucu Pizzuto'nun, 2007 ile 2014 yılları arasında ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Fisker (şu anki ismi Karma) ile çalıştığını da öğreniyoruz.

Bu hiper otomobilin bataryaları Türkiye'den

Firmanın açıklamalarına göre Fulminea, lityum-iyon ve katı hâl bataryalarını kombine etmesi ile dünyada bir ilk olacak. Zira bizim de bildiğimiz üzere, bu şekilde "hibrit batarya" düzeni kullanan veya duyuran hiçbir firma olmamıştı. Firma, bu batarya düzeninin 100 kWh kapasitede olacağını ve aracın 4 adet elektrik motorundan toplamda 2.040 beygir civarı güç alınacağını da açıklıyor.

İtalyan Elektrikli Hiper Otomobili: Fulminea

Bu otomobilin bu gelişmiş hibrit batarya sisteminin, ülkemizin Antalya şehrinde yer alan IMECAR Elektronik adlı mühendislik ve üretim firması tarafından tasarlanıp üretileceğini de öğreniyoruz ve bu durum bizler için bir gurur kaynağı oluyor. Tabii aracın bünyesinde yer alacak katı hâl bataryalarının ABEE Group adlı bir Belçikalı firma tarafından üretileceğini de belirtmiş olalım.

Firma, aracın bu teknik özellikleri sayesinde 0-320 km/s hızlanmasını 10 saniyenin biraz altında bir süre gibi inanılmaz bir sürede tamamlayacağını da belirtiyor. Aracın belirtilen menzil değeri de 520 km şeklinde. Yani günümüzün elektrikli hatchback ve SUV'lerini aratmayan bir menzil değeri de söz konusu.

İtalyan Elektrikli Hiper Otomobili: Fulminea

Bu elektrikli hiper otomobilin bataryasının detaylarına indiğimizde ise 500 Wh/kg'lık bir enerji yoğunluğuna sahip olduğunu görüyoruz. Aracın batarya paketinin ağırlığının da 300 kg olduğu görülüyor. Estrema firması, bu aracın İtalya'nın Modena kentindeki Motor Valley bölgesinde üretileceğini ve 2023'ün ikinci yarısında piyasaya çıkacağını da açıklıyor.

Aracın tasarımına baktığımız zaman ise ön kısımdan yorumlamaya başlarsak, kaputun her iki yanının Ferrari modellerini andırırcasına şişkin olduğunu ve farların da buraya konumlandırıldığını görüyoruz. Aracın farlarının kıvrımlı kısmının etkileyici göründüğünü de belirtmek gerek. Ayrıca ön tamponun alt kısmında da ortada aydınlatmalı bir parçaya yer verilmiş. Kaputun üzerindeki İtalya bayrağı detayları da dikkatleri çekiyor.

İtalyan Elektrikli Hiper Otomobili: Fulminea
İtalyan Elektrikli Hiper Otomobili: Fulminea

Aracı yandan incelediğimizde, gövdesinin genişliğini açıkça görüyoruz. Özellikle arka çamurluk kısmı son derece geniş tutulmuş. Bu tasarım öğeleri, aracın 2.040 beygirlik harika gücünü temsil ediyor da diyebiliriz. Aracın jantları da fotoğraflardan görüldüğü üzere karbonfiber kapaklara sahip.

Arka kısımda da büyük bir rüzgarlık ve uzun ince hem de kıvrımlı yapıdaki stop lambaları dikkatleri çekiyor. Gövdesinin tamamındaki geniş hava girişleri ve şişkin hatlar sayesinde güçlü görünen araç, ince far yapısı gibi detaylarıyla aynı zamanda şık görünmeyi de başarıyor diyebiliriz. Dikkatimizi çeken bir başka detay ise aracın gövdesinin yerden yüksekliğinin bugüne kadar gördüğümüz diğer hiper otomobillere göre biraz daha fazla olması oluyor.

Hem özellikleriyle hem de tasarımıyla şimdiden etkileyici görünen bu elektrikli İtalyan hiper otomobili ile ilgili son olarak, fiyatının 1.961.000 Euro olacağını ve 61 adet üretilmesinin planlandığını belirtebiliriz.

Galeri: İtalyan Elektrikli Hiper Otomobili: Fulminea

InsideEVs Türkiye'nin Facebook ve Instagram sayfalarını da takip etmeyi unutmayın!