Tesla Model S'in bugüne kadarki en güçlü versiyonu olan Plaid, henüz piyasaya çıkmış değil. 3 adet elektrik motoru ile süper otomobillere taş çıkartan bu araç, ABD'nin Kaliforniya Eyaleti'ndeki Laguna Seca Raceway pistinde casus kameraya yansıdı. Ayrıca "süper otomobillere taş çıkartan" deyimimizin sebebi ise aracın belirtilen 0-100 km/s hızlanma süresinin 1.96 saniye gibi inanılması güç bir değer olması.

The Kilowatts adlı medyanın paylaştığı bu görüntülerde, Tesla'nın Model S Plaid adlı bu yeni güçlü versiyon ile Laguna Seca pistinde tur rekoru denemesi yaptığı açıklaması da yer alıyor. Belirtilenlere göre araç bu pistte 1:30.XX şeklinde bir süre elde edebilmiş.

 

2019 yılında geri dönersek ise o zaman bir Model S Plaid prototipi yine aynı pistte 1:36.55 süresine ulaşabilmişti. O araç o süreyle Laguna Seca pistindeki en hızlı 4 kapılı araç rekorunu da kırmıştı. 2020 yılında ise Tesla'ya rakip olma iddiasıyla kurulan Lucid firmasının Air adlı elektrikli sedan modeli, Laguna Seca pistinde 1:31.3 süresini kaydederek Model S Plaid'in rekorunu elinden aldı.

Görünüşe göre de Tesla, bu rekoru geri almak için Laguna Seca pistine gelmiş görünüyor. Hatta The Kilowatts kaynağının belirttiği değeri de sizinle az önce paylaştık. O değere göre Lucid Air, bu rekoru yakın zaman içinde Tesla Model S'e geri teslim edecek gibi görünüyor.

Casus görüntülerde aktif arka rüzgarlık dikkatleri çekiyor!

Casus kameralar, bu aracın aktif bir arka rüzgarlığa sahip olduğunu da tespit etmişler. Bu da Tesla Model S için yeni bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Hemen aşağıda da bu büyük aktif rüzgarlığın detaylı görüntülerini görmektesiniz.

 

Laguna Seca pisti için an itibariyle tüm gövde tipindeki araçları göz önüne alırsak, seri üretim otomobiller arasındaki rekorun 1:27.62 süresiyle McLaren Senna'ya ait olduğunu görüyoruz. Ondan bir önceki rekor ise 1:28.30 süresi ile Porsche 911 GT2 RS'e aitti. Son olarak Model S Plaid'in teslimatlarının bu yaz başlayabileceğini, Lucid Air'in üretimine ise yıl sonunda başlanacağını belirterek haberimizi sonlandırmış olalım.