Volkswagen ID.4, geçtiğimiz aylarda sık sık gündeme geldi. Bunun sebeplerini sıralamak gerekirse: aracın menzil testlerinin oldukça başarılı çıkması, ardından "Dünyada Yılın Otomobili" adlı prestijli ödüle layık görülmesi ve onun ardından da modifiye edilmiş bir versiyonuyla Meksika'daki arazi yarışlarına (NORRA) katılmasını söyleyebiliriz.

Volkswagen, şimdi de bu başarılı elektrikli SUV modelinin çeşitliliğini artıracak bir hamle yaptı. Firma araca 52 kWh'lık yeni ufak bir batarya seçeneği, iki yeni motor seçeneği ve iki yeni donanım seçeneği (City ve Style) ekledi.

ID.4'ün iki yeni motor seçeneğine baktığımız zaman bunların Pure ve Pure Performance olarak adlandırıldıklarını görüyoruz. Pure versiyonda 148 beygir güç ve 220 Nm tork sunulurken, Pure Performance'da ise 170 beygir güç ile 310 Nm tork söz konusu. 52 kWh batarya ile eşlenmiş olan bu donanım seçeneklernin 340 km civarında menzil sunabildikleri de belirtiliyor.

ID.4'ün City adlı yeni baz donanım paketinin, Pure adlı en düşük yeni güç seçeneği ile kombine edilmesi sonucunda aracın İngiltere'de hükumet teşviğine hak kazanır hâle geldiğini de öğreniyoruz. Ayrıca bu yeni seçenekler, ID.4'ü daha ulaşılabilir bir araç hâline de getirmiş bulunuyor.

Aracın en üst seviyelerinde ise Life, Family ve Max adlı donanım paketleri görülüyor. En üst batarya seçeneği ise 77 kWh'lık bir seçenek. Bu seçenekte Pro Performance motor seçeneği seçildiği zaman 204 beygirlik bir güç elde ediliyor. Fakat burada da bir gelişme oldu. Çünkü Volkswagen, geçtiğimiz haftalarda ID.4 GTX adlı performanslı özel bir versiyonu tanıttı. Yani 204 beygirlik seçeneği düşük bulan müşteriler, 300 beygirlik çift elektrik motorlu GTX versiyona terfi edebilecekler.

Bunların dışında sol olarak ID.4'ün şarj özelliklerinden bahsetmemiz gerekirse de aracın 100 kW'lık bir hızlı şarj ünitesiyle 30 dakika içerisinde 200 km civarında menzil kazanabildiğini biliyoruz. 7.2 kW'lık ev şarj üniteleriyle de tam şarj süresinin 7.5 saat olduğu belirtiliyor. Tüm bu değerlerin hiç fena olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zaten ID.4, yılın otomobili ödülünü alarak da başarısını tescillendirmiş durumda.

Galeri: 2021 Volkswagen ID.4: İlk Sürüş