Ford'un ABD departmanları son dönemde yoğun hazırlıklar içerisinde. Firmanın geçtiğimiz günlerdeki ipucu (teaser) paylaşımlarından da gördüğümüz üzere, F-150 pick-up'ının elektrikli versiyonunun tanıtımına hazırlanılıyor.

F-150 Lightning ismine sahip olacak bu elektrikli pick-up'ın tanıtımı, 19 Mayıs tarihinde gerçekleşecek. Ford F-150 pick-up'ı, ABD'nin en çok satan pick-up'ı olduğu için bu aracın elektrikli versiyonu da hem ABD hem de dünya açısından oldukça önemli bir araç oluyor.

Ford'un bir basın yetkilisi olan Melissa Miller ise geçtiğimiz gün "Başkan Joe Biden'ın Ford'un tesislerini ziyaret edecek olmasından ötürü son derece heyecanlıyız. Kendisine yeni F-150 Lightning'in bir ön gösterimini sunacağız. ABD'nin en çok satan aracını elektriklendirmek, markamızın emisyonsuz mobiliteye geçişinde çok önemli bir adım. Bu araç, Ford'un Michigan Eyaleti'ndeki yenilikçi ve çevreci tesislerinde üretilecek." açıklamalarında bulundu.

Yani bu açıklamadan da gördüğümüz üzere Joe Biden, elektrikli Ford F-150'yi herkesten 1 gün önce görme fırsatı yakalayacak. Hatta Biden'ın o ziyareti esnasında bir açıklama yapacağı da belirtiliyor.

Biden'ın yapacağı açıklama hakkında tahmin yürütmek gerekirse de kendisinin ABD'de elektrikli otomobillerin yaygınlaşması için 174 milyar dolarlık büyük bir bütçeyi kullanıma sokma planının olduğunu biliyoruz. Biden, bu bütçe ile ABD'deki elektrikli araç şarj istasyonları altyapısını geliştirmek istiyor. 

Bu 174 milyar dolarlık projenin 100 milyar dolarlık bir kısmının vergi teşviği için ayrılacağı da belirtiliyor. Belirtilenlere göre 7.500$'lık vergi teşviği, 10.000$'a artırılabilir. Bu değişiklik sonucunda da teşvikten faydalanamayan bazı elektrikli otomobillerin de bu kapsama gireceğini öğreniyoruz.