Tesla'nın güneş panellerini almak isteyenler, Powerwall adlı üniteyi de almak zorundalar!

Bu makale EVANNEX'in katkılarıyla yazılmıştır. Kendileri Tesla aksesuarları üretip satmakta olan bir firma. InsideEVs ailesine destekleri için teşekkür ederiz.

Tesla'nın evlerin çatılarına kurduğu güneş panelleri (Solar Roof) ilk olarak 2016 yılında tanıtıldı. O zamandan bu zamana da Tesla, bu güneş panellerinden çok sayıda kurabilmiş değil. Yani Tesla, güneş panellerinden fazla bir kâr elde etmiyor. Bu güneş panellerinin fiyatlarının zam görmesi gibi sıkıntılara ek olarak, farklı tasarımlı çatılara monte edilmesi konusunda bazı zorluklarla da sıkça karşılaşıldı.

Fakat Tesla, bu ürününü gözden çıkarmış değil. Hatta tam tersi, geliştirmeye çalışıyor. Tesla'nın geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği bir basın toplantısında, firmanın 2021'in 1.çeyreğindeki çeşitli istatistikleri paylaşılmıştı. O etkinlikte Elon Musk, Tesla'nın Solar Roof ürününün faydalarına da birden fazla kez değindi.

Tesla ayrıca Solar Roof adlı bu güneş panellerinin satışını da bir paket hâline getirdi. Artık maalesef müşteriler bu çözümü tek başına satın alamayacaklar. Çünkü paketin içerisinde Tesla'nın Powerwall isimli "ev batarya sistemi" de yer alıyor. Fakat Elon Musk, bu iki sistemin birlikte satın alınmasının birçok faydası olacağını da vurguluyor.

Elon Musk bu konuda "Kurulumun zorluğu böylelikle büyük ölçüde azalacak. Çünkü Solar Roof'un enerjisi doğrudan Powerwall'a gidebilecek. Powerwall'un kurulumu da oldukça basit olduğu için, evlerin elektrik tesisatının derinlerine inilmesine gerek kalmayacak." gibi açıklamalarda bulunuyor.

2020'nin sonlarında Elon Musk'ın açıklamasıyla bilindiği üzere de Tesla, Powerwall adlı sisteminin de gelişmiş versiyonunu hazırlıyor. Bu yeni versiyonda belirgin bir güç kapasitesi artışı bekleniyor. Electrek adlı kaynağın haberine göre de Tesla, yeni Powerwall'un üretimine şimdiden başlamış bile.

Powerwall 2'nin an itibariyle 7 kW maksimum, 5 kW da stabil güç kapasitesi bulunuyor. Powerwall 2 Plus adlı yeni versiyonda ise maksimum güç kapasitesinin 14 kW'a çıkacağı belirtiliyor. Fakat buradaki "güç kapasitesi" kelimelerine dikkatleri çekmek gerek. Çünkü "enerji kapasitesi" kelimelerini kullanmadık. Yani yeni Powerwall, daha fazla enerji depolamayacak. Fakat daha fazla güç sağlayabilecek.