Global çip sorunu yüzünden sıfır km bir elektrikli otomobil almak çok daha zorlaştı!

Son dönemde "chip shortage" yani "mikroçip tedarik problemi" otomotiv sektörüne damgasını vurmuş durumda. Bu sebepten ötürü birçok otomobil üreticisi, ürettiği otomobillerin yüzbinlerce adedini otoparklarda bekletmek zorunda kalıyor ve müşterilere teslim edemiyor. Hatta Ford, Volkswagen ve Jaguar Land Rover gibi bazı firmalar bu sebepten dolayı üretimlerini tamamen durdurarak tatil ilan etmek durumunda kaldılar.

Elektrikli otomobillerde teslimat sürelerinin içten yanmalı otomobillere göre daha da kötü olduğu da belirtiliyor. Çünkü elektrikli otomobillerde kullanılan mikroçip (işlemci, yonga seti vb. parçalar) miktarı içten yanmalı araçlara göre çok daha fazla sayıda. Green Car Reports adlı kaynağın haberine göre de bu durum ABD'de ikinci el elektrikli otomobillerin fiyatlarının artmasına sebep oldu.

Çünkü birçok müşteri elektrikli sıfır kilometre bir otomobil almak istediği zaman çok uzun ve sonu belirsiz teslimat süreleriyle karşılaşıyor. Bu mikroçip tedarik problemi sonrasında ikinci el elektrikli otomobil satışlarının yaklaşık 2 kat artış gösterdiği de belirtiliyor. 

Tabii ikinci el bir elektrikli otomobil almak oldukça zor. Çünkü müşteriler o aracın nasıl kullanıldığı, bataryalarının ne durumda olduğu gibi bilgilerden çekiniyorlar. Fakat artık elektrikli otomobiller için de ekspertiz hizmeti veren firmalar var.

Ülkemizde bu işi yapan firmalardan birisi de InsideEVs'in kurucu ortağı E-Garaj. E-Garaj'ın ikinci el otomobiller için verdiği ekspertiz hizmetinin detaylı anlatım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.