Çinli elektrikli otomobil üreticisi NIO, anavatanı Çin'in dışına açılıyor. Firmanın ilk durağı ise bir Avrupa ülkesi olan Norveç olacak. NIO yaptığı yeni açıklamalarda, Çin'de kullanılmakta olan "battery swap" yani "batarya değiştirme" teknolojisinin de Norveç'e geleceğini açıkladı.

Hemen aşağıdaki videodan NIO'nun bu batarya değiştirme teknolojisini görebilirsiniz. Bu batarya değişimi işleminin yaklaşık 3 dakika sürdüğünü de belirtmiş olalım.

NIO, Norveç'te sunacağı ilk modellerinin ES8 adlı amiral gemisi SUV modeliyle ET7 adlı sedan modeli olacağını da açıkladı. Firmanın Norveç yönetiminin başında ise Marius Hayler yer alacak. Kendisi, NIO'nun Norveç'e açılımıyla ilgili düzenlenen toplantının sunuculuğunu da yaptı.

NIO'nun bu toplantısında, Norveçli müşterilerin önümüzdeki yaz aylarından itibaren NIO akıllı telefon uygulaması aracılığıyla test sürüşü randevuları alabilecekleri de açıklandı. Ağustos ayında ES8 modeliyle test sürüşlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. ES8'in rezervasyon ve teslimatlarının ise Eylül ayında gerçekleşmesi bekleniyor.

Çinli NIO, ES8 ve ET7 Modelleriyle Norveç'e Geliyor

NIO'nun servis merkezlerinin ve batarya değiştirme istasyonlarının da Eylül ayında kurulacağı belirtiliyor. Firma, 2021'in sonuna kadar 4 adet batarya değiştirme istasyonunu devreye almış olmayı planlıyor. 

NIO ayrıca araçlarının Norveç fiyatlarını açıklamadı. Fakat bu araçların Çin'de de olduğu gibi BaaS (Battery as a Service) prensibiyle satılacağı belirtildi. Bu da bataryaların kiralık durumda olacağı anlamına geliyor ve fiyatın biraz daha uygun olmasını sağlayabilir. 

Galeri: NIO ES8