BMW, elektrikli otomobillere yatırım yapan markalar arasında yer alsa da bir yandan hidrojen yakıt hücreli otomobiller üzerindeki çalışmalarını da devam ettiriyor. Firma, i Hydrogen NEXT adını verdiği hidrojen yakıtlı SUV modeli için de yeni görüntüler ve yeni bir basın bülteni paylaştı.

BMW X5 üzerine geliştirildiği açıkça görülebilecek olan bu otomobil, karbon fiber takviyeli plastikten üretilmiş hidrojen tanklarına sahip. Bu tankların toplam 6 kg kadar hidrojen yakıtı alabildiği belirtiliyor. BMW ayrıca bu aracın menzil değerinin, petrol yakıtlı X5'ler ile hemen hemen aynı olacağını da iddia ediyor.

Hidrojen yakıt hücreli otomobillerin çalışma prensipleri ise hidrojenden elde edilen enerji ile araçtaki elektrik motorlarının çalıştırılması şeklinde oluyor. Yani bu hidrojen yakıtlı araçta da doğal olarak bir elektrik motoru var.

Arka aksa konumlandırılan o elektrik motoru 374 beygir güç üretiyor. Hidrojen yakıt hücreli araçların elektrikli araçlara göre önemli bir avantajı da çok kısa olan dolum süresi oluyor. Çünkü hidrojenli araçların dolum süresi, petrol yakıtlı araçların dolum süresi ile aynı.

An itibariyle Çin, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerin hidrojen yakıtlı araçlara büyük yatırımlar yaptığını belirten BMW, buna rağmen dünyadaki hidrojen yakıt istasyonu miktarının çok yetersiz olduğunu da belirtiyor. BMW'nin açıklamalarının devamında, i Hydrogen NEXT adlı bu hidrojenli X5 modelinin üretimine 2022 yılının sonlarında başlanacağı bilgisi de yer alıyor.