Elektrikli otomobil üreticileri son dönemde lityum-iyon bataryalardan katı hâl (solid state) bataryalara geçiş aşamasındalar. Örnek vermek gerekirse de Murata firması, önümüzdeki sonbahar aylarında katı hâl bataryalarının satışına başlayacak. Tabii o bataryalar, giyilebilir teknoloji ürünleri için sunulacak.

Katı hâl bataryası üretimi için sık duyulan firmalardan ikisi ise Solid Power ve QuantumScape oluyor. Volkswagen, QuantumScape ile anlaşma hâlindeyken, bugün gelen haberlere göre iki büyük otomobil üreticisi BMW ve Ford da Solid Power ile anlaşmış durumda. BMW ve Ford'un bu katı hâl bataryaları konusunda bazı ortak çalışmalar yürüteceğini de öğrenmiş bulunuyoruz.

Solid Power Katı Hal Bataryaları

Her iki firmanın, Solid Power'ı bünyesinde bulunduran Volta Energy Technologies firmasına 130 milyon dolarlık bir yatırım yaptığı da belirtiliyor. BMW'nin yönetim kurulu üyelerinden Frank Weber, Solid Power'ın 20 Ah'lik çok katmanlı katı hâl hücreli bataryası için "alanında eşsiz" gibi bir ifadeyi de kullanıyor.

Belirtilene göre bu katı hâl bataryalarının üretim bandı ve prosesleri de lityum-iyon bataryalar ile birebir aynı durumda. Yani bu yeni tip bataryaların üretimi için ekstra malzeme veya işlem gerekmediği belirtiliyor. Bu da mevcut batarya üreticileri için harika bir avantaj olarak görünüyor. Çünkü bu firmalar, yeni tip batarya üretimine geçebilmek için milyar dolarlık yatırımlar yapmak zorunda kalmayacaklar.

Hatta katı hâl bataryalarının üretiminde, lityum-iyon bataryaların bazı üretim aşamalarının gerekmediği de belirtiliyor. Bu da bu yeni tip bataryaların fiyatlarının daha uygun olması şeklinde bize dönüş yapabilir. Solid Power firması son olarak BMW ve Ford'un 100 Ah'lik katı hâl bataryalarına 2022'nin başlarında ulaşabileceğini belirtiyor.