Tesla'nın Berlin Gigafactory inşaatında bazı problemler yaşadığı belirtiliyor.

Tesla'nın yeni Berlin fabrikası an itibariyle Tesla'nın en önemli projeleri arasında yer alıyor. Çünkü Berlin'de kurulacak olan o yeni Gigafactory, başarılı kompakt crossover modeli Model Y'nin üretimini Avrupa'ya taşımış olacak.

Hem de Berlin fabrikasında üretilecek Model Y'lerin yeni 4680 batarya hücrelerine sahip Model Y'ler olacağını da biliyoruz. Böylelikle aracın satışları teslimat hızı belirgin ölçüde artırılacak. Bu fabrika, normal şartlar altında 2021'in Temmuz ayında üretime başlayacaktı. Fakat Alman basınından gelen bazı haberlere göre Tesla'nın Berlin'de kuracağı o yeni fabrikası, 6 aylık bir gecikme ile karşı karşıya kalabilir. 

Tesla'nın Berlin'deki Gigafactory inşaatı esnasında ormanlık bölgeyi kullanmasından dolayı çevre koruma dernekleriyle bazı problemler yaşadığını, buna ek olarak fabrikanın su tesisatı sistemi konusunda da bazı sorunlar yaşadığını öğreniyoruz. Hatta Berlin Gigafactory projesinin baş mühendisi de işten kovulmuş.

Tesla'nın 1.çeyrek raporlarını açıkladığı toplantıda CEO Elon Musk ise "Teksas ve Berlin fabrikalarımızın çalışmaları iyi şekilde ilerliyor. Bu fabrikaların her ikisinin de bu yıl limitli de olsa üretime başlamasını bekliyoruz. Önümüzdeki yıl ise üretim kapasitesi maksimuma çıkacak." cümlelerini kurmuştu.

Alman basınının haberlerine göre de Elon Musk'ın bu açıklamalarının güncellenmesi gerekecek. Çünkü yerel basın, Berlin fabrikasındaki üretimin 2022'den önce başlayamayacağını belirtiyor. Automobilwoche adlı kaynak, CEO Elon Musk'ın bu konuda çalışanlara 6 aylık bir ek süre verdiğini açıklıyor.