Ford'un son dönemde Volkswagen ile yaptığı ortak çalışmaları sık sık duyuyoruz. Hatta Volkswagen, bu ortaklıklar kapsamında Ford Otosan'ın ülkemizin Kocaeli şehrindeki fabrikalarında Transit Custom'ın yanında yeni nesil Transporter'ı da üretecek. Bu iki araç, altyapı anlamında ortak olacak.

Ford cephesinden bakıldığı zaman da Ford'un, Volkswagen'in başarılı elektrikli araç platformu MEB'i kullanacağını biliyoruz. Ford'un şu ana kadar VW ile olan anlaşması kapsamında firma, 2023 ile 2029 yılları arasında 600.000 adet civarında MEB platformlu araç üretme hakkına sahip. Bahsi geçen bu aracın kompakt bir crossover olacağı ve üretiminin Almanya'da gerçekleşeceği de söyleniyordu.

Bloomberg'in haberine göre de Ford, MEB platformlu ikinci bir araç için düşünme sürecinde. Bu kaynak, önümüzdeki haftalarda bu yeni anlaşmanın resmi olarak açıklanacağını belirtiyor. Bloomberg, bu modelin de Avrupa'da satılacağını da belirtiyor.

Eğer bu haber doğruysa da Ford, VW'nin MEB platformu üzerine yakın gelecekte 2 adet elektrikli otomobil ortaya koyacak. Fakat bu araçların nasıl araçlar olacaklarını tahmin etmek de zor. Çünkü MEB platformu, son derece esnek bir platform. Örnek vermek gerekirse bu platform, elektrikli yatlarda bile kullanılıyor!

Ford ayrıca geçtiğimiz günlerde Romanya için yeni bir yatırım planı açıkladı ve bu plan dahilinde elektrikli versiyonu da bulunan bir hafif ticari üretileceği bilgisi paylaşıldı. MEB platformlu bu ikinci araç belki de bir ticari araç bile olarak karşımıza çıkabilir!