XPeng P5, otonom sürüş konusunda çok şey vaad ediyor!

Çinli elektrikli otomobil üreticisi XPeng Motors, üçüncü modeli P5'i Şanghay Otomobil Fuarı kapsamında geçtiğimiz günlerde tanıttı. "Düynanın LiDAR ile donatılmış ilk seri üretim otomobili" olma unvanını taşıyan bu aracın ön siparişleri de şimdiden alınmaya başlandı.

XPeng firması bu modelden önce iki modele sahipti. Bunlar G3 adlı Tesla Model Y rakibi bir kompakt SUV ile P7 adlı uzun menzilli bir spor sedan otomobildi. XPeng, P5 adlı bu yeni modelinin şehir içi kullanımı için hazırlandığını belirterek anlatımına başlıyor. Yani bu modelin, P7 kadar uzun menzil sunmayacağı baştan belirtiliyor.

XPeng P5

Fakat bu fedakarlık sayesinde XPeng, araca XPILOT 3.5 sistemini entegre etmiş durumda. Bu da bu aracı Çin'in sürücü asistanı teknolojileri (ADAS) konusunda en gelişmiş modeli yapıyor. Hem de P7 modelinden daha uygun bir fiyata.

XPeng'in CEO'su He Xiaopeng de "Tüm hava koşulları ile birçok zorlu ortam koşulunda otonom sürüşü mümkün hâle getirmek istiyoruz. P5 modelimiz, navigasyon bazlı otonom sürüş konusundaki vizyonumuzu temsil ediyor ve otonom sürüş konusunda normal sürücülerin dikkatine ve eforuna denk olmaya çalışıyor." gibi açıklamalarda bulunuyor.

XPeng P5

XPeng P5'in XPILOT 3.5 adlı sürücü asistanı sistemi içerisinde 2 adet LIDAR bulunuyor. Bu sistem, 2 adet LIDAR'a ek olarak 12 adet ultrasonik sensör, 5 adet Monocular görüş kamerası, 4 adet çevresel görüş kamerası, 1 adet trinocular ön kamera ve 1 adet de sürücü görüntüleme kamerasına sahip.

XPeng P5

Tüm bunların sonucunda da XPeng P5; yayalara, bisikletli ve motosikletlilere gayet verimli bir şekilde dikkat gösterebiliyor. Zira Çin'de bisiklet ve motosiklet gibi ulaşım araçları çok sıklıkla kullanılıyor. XPeng, bu aracın yol çalışması vb. konularda da gayet başarılı olduğunu belirtiyor. XPeng'in XPILOT 3.0 sistemiyle otonom şekilde otoban sürüşleri yapılırken, bu ilerlemeler sayesinde XPILOT 3.5 sistemiyle artık şehir içi otonom sürüşler de yapılabilecek.

Bu otonom sürüş özelliklerine ek olarak XPeng P5, iç mekanında birçok teknolojiyi de sunuyor. Araçta gelişmiş bir sesli komut sistemi ve 15.6 inç'lik dikey konumlanmış bilgi eğlence ekranı gibi özellikler dikkatleri çekiyor.

XPeng, P5'i satın alan müşterilerin araçlarına 2021'in son çeyreğinde kavuşacaklarını ve erken rezervasyon yaptıranların araçlarıyla ömür boyu ücretsiz şarj hizmetine sahip olacaklarını da belirtiyor.

Son olarak, XPeng P5 adlı bu yeni modelin teknik özellikleri ve fiyatının henüz belli olmadığını da belirtmiş olalım. Ayrıca bu modelin bir üst modeli olan XPeng P7'nin Tesla Model 3'e rakip bir araç olduğu bilgisini de paylaşmış olmakta fayda var.

Galeri: XPeng P5