Çinliler, pedal kameraları ile araçlardaki sorunları ifşa etmeyi planlıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Çin'de düzenlenen Şanghay Otomobil Fuarı 2021 kapsamında bir protesto gündeme geldi. Bu protestoda bir kadın, bir Tesla aracın üzerine çıkarak aracının frenlerindeki bir sorundan dolayı kaza yaşadığını bağırarak söyledi. Kadının üzerindeki tişörtte de benzer cümleler yer aldı.

Tesla ise o protestoya karşılık olarak, o kadının Model 3 aracının EDR (uçaklardaki kara kutunun Tesla versiyonu niteliğindeki bir sistem) verilerini kamuoyuna açık şekilde paylaşarak, aracın fren sisteminde bir sorun olmadığını açıkladı.

Fakat son dönemde birden fazla sayıda duyulan Tesla kazalarının ardından Çin'de bazı kullanıcıların, araçlarının pedallarına kamera sistemleri kurduğu bilgisi ortaya çıktı. Fast Technology adlı bir Çinli internet sitesi, bu kamera sistemlerine ait birkaç görüntü de paylaştı.

Bu kameraları araçlarına kurduran sürücüler ise araçlarıyla bir kazaya karışmaları durumunda bu kayıtlar ile haklarını savunmak istiyorlar. Ayrıca bu durum, Çinli müşterilerin Tesla'ya olan güveninin sarsıldığını da gösteriyor. 

Hemen aşağıdaki tweet'te ise bir Tesla kullanıcısının Çin'de otobanda kaza yaptığı ve açıklamasında "aracım kendiliğinden hızlanmaya başladı, frenler ise çalışmadı" dediği yazıyor.

 

Bir aşağıdaki tweet'te de Çin'deki bir alışveriş merkezine Tesla'ların alınmadığını, güvenlik görevlisinin "önce frenlerinizi tamir ettirin" dediğini öğreniyoruz. Tesla'nın bu durum ile ilgili hamlesi ne olacak bilinmez fakat firma, Çin'deki marka imajını korumak için belirgin adımlar atmak durumunda kalmış görünüyor. Yoksa Tesla'nın Giga Shanghai fabrikası, ürettiği araçların birçoğunu ithal etmek durumunda kalabilir.