Volkswagen, ID serisi elektrikli otomobillerinin performans odaklı ilk örneğini geçtiğimiz günlerde tanıttığı. O da ID.4 adlı elektrikli SUV modelinin ID.4 GTX versiyonu oldu. Ardından ID.4 GTX'in tanıtım etkinliğinin sonlarında Volkswagen, ID.4'ün coupe SUV görünümlü modeli ID.5'in de performanslı bir GTX versiyonunun geleceğini doğruladı.

Auto Express adlı İngiliz otomobil medyasının haberine göre de ID.3 adlı elektrikli hatchback modele de yakın gelecekte bir performanslı GTX versiyon gelecek! Çünkü bu medya, VW'nin yetkililerinden Klaus Zellmer ile görüşme fırsatı bulmuş ve Zellmer ID.3 GTX için "düşünülüyor" gibi bir cevap vermiş.

Haberimizin en üstünde yer alan görsel ise InsideEVs'in başarılı grafikerlerinin hazırladığı bir hayali tasarım (render çalışması) şeklinde. ID.3 GTX'in üretilme ihtimali yüksek göründüğü için böyle bir tasarım hazırlayan grafikerlerin bu çalışmasının doğruluk oranı da yüksek görünüyor diyebiliriz.

Standart Volkswagen ID.3 ise 204 beygir güç ile 310 Nm tork üreten ve arka aksta yer alan bir elektrik motoruna sahip. Bu değerler ve düzen, ID.4'ün standart versiyonuyla aynı oluyor. Buradan yola çıkarak da ilerleyen zamanlarda eğer bir ID.3 GTX gelirse, onun özelliklerinin de ID.4 GTX ile aynı olmasını bekliyoruz. ID.4 GTX'te ise her iki aksta birer adet olmak üzere iki adet elektrik motoru, 300 beygir güç ve 6.2 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresi söz konusu.

Galeri: 2020 Volkswagen ID.3 inceleme