Akla gelen en iyi tasarım ve mühendislik firmalarından ikisi ortak çalışıyor!

Italdesign adlı İtalyan otomobil tasarım firması, tarihteki en önemli otomobil tasarımlarının bazılarında imzası bulunan bir firma. Williams Advanced Engineering (WAE) ise Formula E yarışlarında batarya sağlayıcısı olmasına ek olarak, Lotus gibi önemli markanın en yeni modeli Evija'nın üretimine destek vermiş bir firma.

Otomotiv sektöründeki bu iki büyük firma, elektrikli otomobil üretmek isteyen yatırımcılara bu sürecin başından sonuna kadar destek verebileceklerini açıkladılar. Ayrıca Italdesign firması an itibariyle Volkswagen Grubu'nun çatısı altında bulunuyor olsa da bu hizmet ile üretilecek elektrikli otomobillerin VW'nin MEB adlı elektrikli araç platformunu kullanmayacağı belirtiliyor. Italdesign ve WAE, üretimine destek olacakları elektrikli otomobillerde WAE'nin EVX adlı platformunun kullanılacağını açıklıyor.

Galeri: Williams Advanced Engineering'in Elektrikli Araç Platformu

Bu platformun esnek olduğu, yani farklı boyutlarda ve farklı gövde tiplerinde araçlara göre ayarlanabileceği ve maksimum olarak da 120 kWh bataryayı desteklediği de belirtilenler arasında yer alıyor. Ayrıca bu platformun batarya paketinin araç ile tümleşik şekilde tasarlanmasından ötürü araca rijitlik sağladığı ve bu sayede dinamik sürüş karakterine sahip elektrikli araçların bu platform sayesinde ortaya konabileceği de belirtiliyor.

Italdesign ve WAE, mühendislik ve tasarım hizmeti verecekleri elektrikli otomobillerin yıllık üretim adedinin 10.000'e kadar ulaşabileceğini de belirtiyorlar. Son olarak EVX platformunun 1.400 beygir güç ve 160 kWh'lık bataryalara kadar geliştirilebileceğini de öğrendiğimizi belirtmiş olalım.