ID.5'in de GTX versiyonunun bulunacağı açıklandı!

Volkswagen, son dönemde gündemden düşmeyen elektrikli SUV modeli ID.4'ün performanslı versiyonu ID.4 GTX'i dün tanıttı. Aracın gündemden düşmeme sebepleri ise oldukça geçerli. Çünkü ID.4, geçtiğimiz günlerde "World Car of the Year" yani "Dünyada Yılın Otomobili" ödülüne layık görüldü.

Konumuzda dönecek olursak da ID.4 GTX adlı o performanslı yeni versiyonun tanıtım etkinliğindeki gösterimde, ID.5 adlı yeni modeli de kamuflajlı olarak görme fırsatı yakaladık. Daha önce çeşitli casus görüntülerini de gördüğümüz bu araç ise ID.4'ün coupe SUV görünümlü bir versiyonu niteliğinde. Yani o modelin tavan yapısı ID.4'e göre daha eğimli ve daha spor bir görünüm sunuyor.

Ayrıca Volkswagen'in belirttiğine göre ID.5'in resmi tanıtımı da pek gecikmeyecek. Aracın yaz aylarının sonlarında tanıtılması bekleniyor. Sarı ve kırmızı renkleriyle göz yoran bir kamuflaj ile görünen ID.5'in görüntülerini incelediğimizde ise ön kısmında ID.4'e göre pek bir değişiklik bulundurmadığını farkediyoruz. 

Galeri: Volkswagen ID.5 GTX İpucu (Teaser) Görüntüleri

Araçların tasarım benzerliğine ek olarak mekanik altyapılarının da aynı olması bekleniyor. Yani ID.5'te de ID.4'ün 204 beygir güç ve 309 Nm tork üreten elektrik motorunu ve arkadan itiş sistemini görmeyi bekliyoruz.

Ayrıca Volkswagen'in patronu Ralf Brandstatter, ID.5'in de performanslı bir GTX versiyonuna sahip olacağını doğruladı. ID.4'ün GTX versiyonunda 300 beygir güç üreten bir motor sistemi görmüştük. Bu sistem kapsamında ön aksta 1 adet, arka aksta da 1 adet elektrik motoru yer alıyordu. ID.5 GTX'te de durumun aynı olmasını bekliyoruz. Ayrıca GTX versiyon, gelişmiş bir 4 tekerden çekiş sistemi de getirdiği için çok daha dinamik bir sürüş sağlayacaktır.

ID.4'ün performanslı versiyonu olan ID.4 GTX'te 77 kWh'lık aynı batarya paketinin menzil değeri ise 520 km yerine 480 km şeklinde oluyor. Fakat performans odaklı elektrikli bir SUV için, ekstra bir elektrik motoruna da sahip olduğu göz önüne alınırsa, ağırlık artışı sebebiyle bu menzil azalmasının çok normal olduğu öngörülebilir.