Bunun sebebi ise yangın riski taşıyan bataryalar.

Hyundai Kona'nın elektrikli versiyonu "Kona EV" veya "Kona Electric", son dönemde gayet popülerdi. Menzil ve performans değerlerine ek olarak çok yüksek olmayan fiyatıyla müşterileri etkileyen bu otomobil, başarılı satış miktarlarına ulaşabildi. Fakat 2019 yılından beri Kona EV'lerin başı yangınlar ile dertte.

Bu konudaki çok sayıda müşteri şikayeti ve soruşturmanın ardından, Kona EV'nin LG Energy Solutions üretimi bataryalarında bir problem olduğu ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarına göre bu batarya paketlerinin iç yapısında meydana gelebilen bir deformasyon, kısa devreye yol açabiliyor. 

Bu problemden dolayı da Hyundai, yakın zaman önce 82.000 adet elektrikli aracında geri çağırma yaptı. Araçlara bir batarya yönetim sistemi güncellemesi yapıldı. Fakat bu güncelleme de bu problemi tamamen çözmek için yeterli olmadı. Bunun ardından da Hyundai'nin bu batarya paketlerini tamamen değiştirmekten başka bir çözümü kalmadı. Bu sorunlu batarya paketlerinin tümünün Çin'deki LG ES fabrikasından geldiği tespiti de yapıldı.

Galeri: 2021 Hyundai Kona Electric

"Peki yeni çıkan Hyundai Ioniq 5'in bataryalarında durum ne?" diye merak ediyorsanız da bu bataryaların SK Innovation üretimi yeni bataryalar olduklarını belirtmiş olalım. Kona EV'lerdeki batarya probleminden dolayı da Hyundai, bu modeli anavatanı Kore'de sonlandırma kararı aldı. Firma, Kona EV üretimini durdurarak yeni modeli Ioniq 5'e yoğunlaşma kararına varmış durumda.

Fakat Hyundai, Kona EV'nin ABD ve diğer ülkelerdeki üretimini ve satışlarını durdurma kararı almadığını da belirtiyor. Hyundai'nin açıklamalarına göre bu sorunlardan dolayı Kona EV'nin satışlarında 2021'in ilk çeyreğinde %40'lık bir düşüş de görülmüş.

Tabii bu gibi durumlar özellikle elektrikli otomobillerde sık görülebiliyor. Örnek vermek gerekirse Chevrolet Bolt EV de yangın problemi yaşamış ve global olarak bu araçtan 70.000 adet civarında geri çağırma yapılmıştı. O aracın bataryaları da yine LG ES üretimiydi. Tabii Bolt EV, batarya yönetim sistemi güncellemesiyle bu sorundan kurtulabildi.