Tesla, 2021'in ilk çeyreği için finansal raporlarını dün açıkladı. Bu açıklamalar esnasında firma, Supercharger adlı hızlı şarj istasyonu faaliyetlerinden de bahsetti. Tesla, Supercharger istasyon kurulumlarını 2020'nin ilk çeyreğiyle karşılaştırıldığı zaman, 2021'in ilk çeyreğinde %41 oranında artırdığını belirtiyor.

Bu süreçte kurulan 135 adet yeni istasyonun toplamda 1.238 adet şarj cihazına sahip olduğu da açıklanıyor. Böylece istasyon başına şarj cihazı oranı 9:1 olarak kalmaya devam ediyor. Tabii Tesla, yakın gelecekte daha fazla şarj cihazı kapasiteli (en büyüğünün 100 şarj cihazı içereceği belirtiliyor) yeni istasyonlar kurmayı planladığını da belirtiyor. Firma ayrıca şarj cihazı hızlarını da artırmak için çalışmalarına devam ediyor.

Tesla'nın 2021'in ilk çeyreğindeki satış miktarlarına bakıldığı zaman da yeni bir şarj istasyonu başına 1.369 adet, şarj cihazı başına da 149 adet araç sattığı şeklinde bir oranla da karşılaşıyoruz. An itibariyle Tesla'nın şarj istasyonu ve şarj ünitesi sayıları da gayet yeterli görünüyor diyebiliriz. Çünkü Tesla kullanıcılarından bu yönde olumsuz yorumlar veya şikayetler görülmüyor.

2021'in ilk çeyreğini bir kenara bırakarak Tesla'nın bugüne kadar kurduğu tüm Supercharger şarj istasyonlarına baktığımızda ise 2.699 adet istasyon bulunduğunu ve bu istasyonların 24.515 adet şarj ünitesi içerdiğini görüyoruz.

Tesla Supercharger istasyonları konusunda ülkemizdeki yatırımlar nasıl?

Türkiye'de E-Garaj danışmanlığında süren Tesla Supercharger genişlemesi yakında Edirne-ankara'yı Türkiye'de en hızlı olacak 250kW istasyonlar ile birbirine bağlayacak. İkinci etapta da Türkiye Supercharger ağı yine 250kW istasyonlar ile güneye doğru İzmir, Antalya rotalarına doğru ilerleyecek.

Tesla'nın yeni kurduğu Supercharger şarj istasyonu sayısı grafiği

Tesla'nın Yeni Kurduğu Supercharger İstasyonları Grafiği

Tesla'nın toplam Supercharger şarj istasyonu sayısı grafiği

Tesla'nın Toplam Supercharger İstasyon Sayısı