Tesla'nın rekor kâr açıklamasında Bitcoin satışının da bir miktar etkisi var.

Tesla, (borsada TSLA) yakın zaman önce 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın alarak gündeme oturmuştu. Hatta o gelişmeyle birlikte firma, artık otomobil satışlarında Bitcoin'i bir ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini de açıklamıştı. Ardından kripto para borsasında büyük bir hareketlilik yaşandı. Tesla şimdi ise satın aldığı bu Bitcoin'lerin bir miktarını satarak, 100 milyon dolarlık bir kâr elde etti.

Tesla'nın dün 2021'in ilk çeyreği için yayınladığı finansal raporlarından öğrendiğimiz üzere firma, satın aldığı Bitcoin'lerin %10'unun satışını gerçekleştirmiş. Firmanın 272 milyon dolar değerinde Bitcoin satışı gerçekleştirdiğini ve bu satışlardan 101 milyon dolarlık bir kâr elde ettiğini öğreniyoruz.

Tesla'nın finansal yönetim müdürü Zack Kickhorn ise bu konuyla ilgili olarak "Bitcoin'in uzun vadede değerini koruyacağını düşünüyoruz ve bu sebepten dolayı yatırımımız da uzun vadeli olacak. Hatta yakın zaman önce yaptığımız duyuru ile otomobil satışlarında da Bitcoin'i ödeme yöntemi olarak kullanıyoruz ve bu sayede yatırımımızı artırmayı hedefliyoruz." şeklinde bir açıklamada bulunuyor.

Zack Kickhorn, Tesla'nın neden Bitcoin'e yatırım yaptığı şeklinde yöneltilen bir soruya da "Yatırım için alternatifleri değerlendiriyorduk ve potansiyeli yüksek olan, değerlenen bir yatırım aracı bulmak istiyorduk." gibi bir cevap verdiği öğreniliyor.