Rimac C_Two, Bugatti Chiron'un hızlanma rekoru değerlerinden daha iyi değerler ortaya koyuyor.

Elektrikli hiper otomobil üreticisi Rimac, Concept_Two (C_Two) adlı yeni modeliyle ilgili yeni bir video paylaştı. Bu yeni uzun ön inceleme videosunu, aracın hızlanmasının başladığı bölüme yakın bir yerden başlayacak şekilde sayfamızın üstüne yerleştirdik.

Videoyu izlediğimizde en baştan itibaren özet geçmemiz gerekirse, videoyu sunan Rimac yetkilisi ilk olarak, bu yeni elektrikli hiper otomobil modelinin önümüzdeki haftalarda basın mensuplarına test ettirileceği bilgisini veriyor. Yetkili, videoda kullanılmayan bir yolda olduklarını ve 5 adet prototip C_Two'dan birisinin kenarda durmakta olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu aracın final isminin C_Two olmayacağını, yeni isminin yakın zaman içerisinde açıklanacağını da öğreniyoruz.

Rimac Concept Two!

Yetkili, bu C_Two prototipinin tork değerinin %85-%90 oranlarında limitli durumda olduğunu, bu limitin önümüzdeki haftalarda artırılacağını da belirtiyor. Ayrıca Rimac C_Two'nun yanında, referans olması amacıyla bir Porsche Taycan Turbo S de getirilmiş. Videoda Rimac C_Two'nun aynı Taycan gibi trafiğe çıkması yasal ve seri üretim bir otomobil olacağı da hatırlatılıyor.

Videoyu sunan Rimac yetkilisi direksiyona geçince "Biz bir otomobil üreticisiyiz ve otomobil üreticilerinin teknik açıklamalarına her zaman güvenilmez." gibi bir espri de yapıyor. Bu esprinin ardından da aracın üzerinde Racebox ve Draggy markalı performans ölçüm cihazlarının bulunduğunu da gösteriyor. 

Özellikle ABD'liler için çok önemli bir kriter olan çeyrek mil (400 metre) hızlanma süresi anlamında günümüzün en başarılı seri üretim otomobili an itibariyle Bugatti Chiron oluyor. Chiron'un elinde 9.4 saniyelik bir süre bulunuyor. Bu yeni videoda da Rimac C_Two'nun bu rekoru egale edip edemeyeceğini görmüş olacağız.

Videonun hızlanma kısmı öncesinde Rimac yetkilisi, aracın oldukça şık tasarımlı 2 adet kontrol kolunu da gösteriyor. Çevirmeli şekilde çalışan bu kollar ile aracın sürüş modu seçimi yapılabiliyor. Bu sayede ön ve arka aksa giden tork miktarı istendiği şekilde ayarlanabiliyor.

Rimac Concept Two!

Hızlanma denemesi öncesinde verilen bilgilere baktığımızda da araçta launch control adlı modern kalkış yardımcısı sistemin henüz devrede olmadığını öğreniyoruz. Rimac yetkilisi bunlara ek olarak aracın lastiklerinin drag için özel lastikler olmadığını ve pistin de normalde kullanılmayan boş bir yol olmasından ötürü tozlu ve kötü bir asfalta sahip olduğunu belirtiyor.

Hızlanma denemelerinde de Rimac C_Two'nun 0-100 km/s hızlanmasını 2.4 saniye civarında tamamladığını ve çeyrek mil süresinin de 8.95 saniye olduğunu görüyoruz. Bu da bu aracı Bugatti Chiron'dan daha hızlı yapmaya yetiyor. 

Araç videonun daha ileri kısımlarında ise günümüzün en hızlı otomobillerinden birisi olan Porsche Taycan Turbo S ile yarıştırılıyor. Taycan Turbo S, o yarışta Rimac C_Two'da eksik olan launch control özelliğinin de avantajıyla kalkışta öne geçiyor. Fakat ardından Rimac C_Two, kısa süre içerisinde çok daha büyük bir fark yaratarak Taycan Turbo S'i geride bırakıyor. Yapılan hızlanmaların analizine bakıldığı zaman, aracın 1.792 beygirlik bir güç ortaya koyduğu da görülüyor.

Videonun özeti olarak da Rimac C_Two'nun günümüzün seri üretim otomobilleri arasında en hızlısı olarak göründüğünü söyleyebiliriz. Tabii tüm bunların, aracın üretime girip ardından resmiyete dökülmesi de gerekli.

Galeri: Rimac Concept Two!