Tesla, 2021'in ilk çeyreğindeki üretim rekorunun meyvelerini almış görünüyor.

ABD'li elektrikli otomobil devi Tesla, bugün Model 3 adlı sedan modelinin, 2021'in ilk çeyreğinde dünyanın en çok satan premium sedanı olmayı başardığını açıklamıştı. Firmanın bugünkü açıklamalarının devamında, 2021'in ilk çeyreği için finansal raporlar da paylaşıldı.

Tesla, 2021'in ilk çeyreği yani ilk 3 ayı için 10.4 milyar dolarlık son derece başarılı bir gelir miktarı açıkladı. Bu gelirin hisse başına 0.93$'lık artış sağladığı da belirtildi. Bunlara ek olarak, Tesla'nın 2021'in 1.çeyreğindeki toplam gelirinin geçen yılın aynı dönemine göre %74 oranında arttığını da öğreniyoruz. Bunda Tesla'nın teslimat miktarını eski dönemlere göre bir hayli artırmış olmasının etkisinin büyük olduğu da şüphesiz.

Tesla'nın 2021'in İlk Çeyreği İçin Paylaştığı Finansal Rapor Özeti

Tesla'nın 2021'in ilk çeyreğindeki satış miktarlarına bakıldığında ise 182.780 adet Tesla Model 3 ve Model Y teslimatı gerçekleştiği (geçen yılın aynı dönemine göre %140 artış), buna karşılık Model S ve Model X'in teslimat sayısının yalnızca 2.020 adette (geçen yılın aynı dönemine oranla %83 düşüş) kaldığı görülüyor. Kompakt Tesla modellerinin Çin'de ve Avrupa'da son dönemde çok iyi sattığını bilmemize ek olarak, Tesla Model Y'nin son dönemde ABD'nin en çok satan elektrikli aracı olduğunu da biliyoruz.

Tesla, bunlara ek olarak Model Y'nin Çin'de başarılı satış miktarlarına ulaşabildiğini ve bu sebepten dolayı Çin'deki üretim kapasitesini yakın zamanda artıracağını da belirtiyor. Tesla'nın 2021'in ilk çeyreği için hazırladığı sunumun tamamını ise bu linkten görüntüleyebilirsiniz.

Hemen aşağıdaki grafikte de 4 parça görüyorsunuz. Bunlar Q1, Q2, Q3 ve Q4 olarak adlandırılmışlar. Q harfleri "quarter" yani "çeyrek" anlamına geliyor. Bu durumda da Q1 = Ocak, Şubat, Mart ayları iken; Q2, Q3 ve Q4 ise yılın diğer aylarının 3'lü periyotları oluyor.

Aşağıdaki grafik böylelikle bizlere yılın 4 farklı periyodunda hangi yıllarda ne kadar Tesla teslimatı gerçekleştiğini gösteriyor. Burada kırmızı sütunun sıçraması hemen farkediliyor. Yılların ilk 3 ayında yapılan Tesla teslimatlarında 2021 yılının rekor kırdığı böylece açıkça görülmüş oluyor.

Tesla'nın Yılın 3 Aylık Periyotlarına Göre Son Yılların Teslimat Miktarları