Sonuç şaşırtmadı.

Tesla, 2021 yılının ilk çeyreği için paylaştığı raporlarında, Model 3'ün bu süreçte (2021'in ilk 3 ayı) dünyanın en çok satan premium sedan modeli olduğunu açıkladı! Firma, bu açıklamada kendi verilerinden değil de 3.parti verilerden faydalandığını da belirtti.

Açıklamanın devamına baktığımızda ise "Sadece 3.5 yıldır üretilmekte olan ve Avrupa'da bir fabrikası dahi bulunmayan Model 3, dünyanın son dönemdeki en çok satan premium sedan aracı oldu. Böylelikle satış anlamında BMW 3 Serisi ve Mercedes-Benz E-Serisi gibi güçlü rakiplerini geride bıraktı. Bu durum ayrıca bir elektrikli otomobilin bir kategoride lider duruma geçebileceğini de ispatlamış oldu." cümlelerini görüyoruz.

Hemen aşağıda yer alan grafikte de premium segmentteki bazı başarılı modellerin belli dönemlerde ne kadar sattıkları gösterilmiş. Burada kırmızı çizgi ile Tesla Model 3'ün yükselip zirveye ulaşması da açıkça görülüyor.

Son Yıllardaki Global Premium Araç Satışları Grafiği

Tesla Model 3 ayrıca 1 milyon adet teslimata ulaşan ilk elektrikli otomobil de olacak. Tesla, bu aracın 2021'in ilk 3 ayının ardından toplamda bugüne kadar 950.000 adet müşteriye kavuştuğunu açıklamıştı. Yani bugünlerde Tesla Model 3'ün toplam teslimat sayısının 1 milyon adede ulaşması an meselesi. Hatta belki de biz bu haberi yazarken ulaşmış bile olabilir.

Tesla Model 3'ün üretimi ise 2017 yılının ortalarından beri ABD'nin Kaliforniya Eyaleti'nde gerçekleşiyor. 2019'dan itibaren bu üretime Çin'deki Tesla fabrikası da katıldı. Model 3 an itibariyle bu iki fabrikada üretiliyor. Fakat bu durum değişebilir. Zira Tesla, Almanya'da ve ABD'nin Teksas Eyaleti'nde iki yeni fabrika inşaatına devam ediyor.

Tesla, daha uzun vadede ise tüm modelleri arasında Model Y'nin global anlamda en çok satan modeli olacağını düşünüyor. Model Y de an itibariyle Kaliforniya ve Şangay fabrikalarında üretiliyor. Fakat Tesla'nın Teksas'ta kuracağı yeni fabrikada da Model Y üretimi gerçekleşeceğini biliyoruz.

Hemen aşağıdaki grafikte de 4 bölme görüyorsunuz. Bu bölmeler, yılın 3'er aylarında göre yani yılın çeyreklerine göre düzenlenmiş. Renkler ise yılları gösteriyor. Satış miktarı ise Tesla Model 3 ile Model Y'nin toplam satışları şeklinde. Grafiği incelediğimizde, 2021'in ilk çeyreğinde bu araçların toplam satış miktarının rekor seviyeye ulaştığı görülüyor.

Son Yıllardaki Toplam Tesla Model 3 ve Model Y Satışları