Dacia Spring, beklenenden daha iyi bir performans sergiliyor!

Dacia, Spring adlı ufak elektrikli otomobilini yakın zaman önce tanıttı. Firmanın Sandero modeline benzetilebilecek fakat biraz daha ufak boyutlarda olan bu elektrikli otomobili, Avrupa'nın en uygun fiyatlı elektrikli otomobili olma iddiası ile yola çıktı.

Km77.com adlı YouTube kanalını da birçok okuyucumuz daha önceden duymuş olmalı. Bu İspanyol kanal, neredeyse her yeni otomobilin detaylı geyik testlerini gerçekleştiriyor. Km77'nin Dacia Spring adlı bu yeni ve ekonomik elektrikli model ile gerçekleştirdiği geyik testinde ise araç, ilk denemede 74 km/s hız ile parkura giriş yapıyor ve doğrultusunu koruyamayarak dubaları deviriyor.

Fakat bu denemede aracın tekerleklerinden hiçbirinin yerden kesilmemesi dikkatleri çekiyor. Çünkü daha önceki testlerde benzer hızlarda ufak crossover'lar ve hatchback'ler genelde o duruma düşüyorlardı. 

Hatta testin devamında ilginç bir şekilde, 74 km/s hızda başarısız girişin ardından yapılan denemede 77 km/s hız ile parkur bir şekilde tamamlanabiliyor. Tabii burada bir miktar "oversteer" yani arkadan kayma durumu da gözlemleniyor.

Dacia Spring'in genel anlamda oturaklı olmasından ve ESP sisteminin müdahalelerinin başarılı olmasından dolayı da Km77, bu aracı geyik testinde başarılı olarak yorumluyor. Hatta Dacia Spring'in, kendisinden daha sportif karaktere sahip Honda e ve SEAT Mii gibi araçlarla aynı hızlarda bu parkuru tamamlayabildiği de hatırlatılıyor.