Tesla'ların "kara kutu"larına erişim artık daha kolay.

Tesla, uçakların kara kutularına benzer bir sistemi araçlarında kullanıyor. Bu kayıt cihazları EDR kısaltmasıyla adlandırılıyor. Bu cihazların kayıt altına aldığı bilgiler arasında ise aracın anlık hızı, pedallara ne kadar basıldığı, aracın hangi g-kuvvetlerine maruz kaldığı, hangi emniyet kemerlerinin takılı olduğu ve aracın sürüş ayarlarının nasıl olduğu gibi bilgiler yer alıyor.

Bu sayede de Tesla kazalarının soruşturmaları büyük ölçüde kolaylaşıyor ve kazanın oluşumuyla ilgili daha detaylı analizler yapılabiliyor. Daha önceden de Tesla sürücülerinin bu EDR bilgilerine ulaşmaları pek kolay değildi. Fakat artık Tesla bu süreci biraz daha kolaylaştırdı. Tabii bu kolaylığın bir maliyeti de var.

Tesla, bunun için EDR Resources adlı bir internet sitesi oluşturdu. Bu sitede Tesla sürücüleri, araçlarının EDR bilgisini elde edebilmek için yazılımsal ve donanımsal olarak nelere ihtiyaç duyduklarını görebiliyorlar. Ayrıca bu sitede EDR bilgisinin nasıl elde edileceği de anlatılıyor. Bu anlatımın özeti ise "Bir Tesla'dan EDR bilgisi elde edebilmek için Windows işletim sistemli bir bilgisayar, gerekli kablo ve adaptörler, Tesla EDR programı ve MyTesla hesabına ihtiyacınız var." şeklinde oluyor.

Burada bahsedilen Tesla EDR yazılımı ücretsiz olarak sunuluyor. Fakat gerekli kablolar ve USB-CAN adaptörü tabii ki de ücretsiz değil. "EDR kurtarma kiti" olarak bahsedebileceğimiz ve içinde EDR bilgilerini elde etmek için gereken her şeyin bulunduğu kitin fiyatı ise 1.200$ şeklinde. Tabii bu süreci kendileri yönetmek istemeyen sürücüler, gerekli teknisyenlerle iletişime geçerek bu malzemeleri kendileri almak yerine sadece ücret ödeyerek bu işi başkalarına da yaptırabilirler.