Bu kategorideki araçlar pit alanlarında 700 kW ile şarj edilecekler.

Uluslararası Otomobil Federasyonu yani FIA, yeni bir elektrikli otomobil yarış kategorisini duyurdu. Bu kategoride yarışacak otomobillerin GT3 standartlarında olacağını belirten FIA, bu yeni yarış kategorisinde, motorsporlarına yeni katılacak çeşitli elektrikli otomobil üreticilerini görmek istediğini de belirtiyor.

An itibariyle "Electric GT" ismiyle anılan bu yeni kategorideki araçların ağırlık aralığının 1.490 kg ile 1.530 kg arasında olacağı belirtiliyor. Bu da bu araçların GT3 kategorisindeki araçlardan bir miktar daha ağır olacakları anlamına geliyor. Bu kategori için izin verilen maksimum güç ise 585 beygir şeklinde açıklanıyor.

Galeri: FIA Electric GT

Bu da bu araçların 0-100 km/s hızlanmalarının 2.5 saniye civarında olacağı anlamına geliyor. Regülasyonlara göre bu kategorinin batarya boyutu ise maksimum 87 kWh olarak belirlenmiş durumda. Firmaların isteğine göre tek veya çift elektrik motorlu, arkadan itişli veya 4 tekerden çekişli araçların ortaya konabileceği de belirtiliyor.

FIA bu yarış kategorisinde pit alanlarına ultra hızlı şarj istasyonları kuracağını da belirtiyor. Bu istasyonlarda 700 kW'a kadar hızlı şarj yapılacağını ve aracın toplam kapasitesinin %60'ını birkaç dakika içinde doldurabileceğini de öğreniyoruz.

Bu yeni yarış kategorisiyle ilgili diğer açıklanan bilgiler ise petrol şirketi Total'in alt markası olan Saft'ın bataryalarının kullanılacağı fakat firmaların batarya tasarımlarını kendi istekleri doğrultusunda değiştirebilecekleri gibi bilgiler oluyor.