Honda, 2040 yılından itibaren tamamen elektrikli bir marka hâline gelmeyi planlıyor.

Japon otomobil üreticisi Honda'nın yeni CEO'su Toshihiro Mibe, firmanın elektrikli ve alternatif yakıtlı otomobillere yönelik yol haritası hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda Honda'nın gelecek yıllar için bataryalı elektrikli otomobil (BEV) ve hidrojen yakıt hücreli otomobil planlarından (FCV) bahsedildi.

Açıklamalara göre Honda, elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli otomobillerinin oranını tüm büyük pazarlarda:

  • 2030 yılında %40
  • 2035 yılında %80
  • 2040 yılında %100

oranlarına kavuşturmayı planlıyor. Honda'nın açıklamalarının devamına baktığımızda da firmanın, Kuzey Amerika için General Motors'un Ultium serisi yeni bataryalarını kullanacak Honda/Acura elektrikli araçlarının müjdesini verdiğini görüyoruz. Bu kapsamda geliştirilecek olan birkaç modelin tanıtımının ise 2023 yılının sonlarına denk geleceği de belirtildi. Honda'nın uzun vadeli planlarından birisi de tamamen yeni bir elektrikli araç platformu oluyor. Bu platformun 2025 yılı civarına yetişeceği belirtiliyor.

Honda'nın, diğer birçok otomobil üreticisi gibi çok önem verdiği pazarlardan birisi olan Çin için planları da önümüzdeki 5 yılda 10 adet yeni elektrikli model şeklinde. Bunlardan ilki de geçtiğimiz günlerde Şanghay Otomobil Fuarı 2021 kapsamında tanıtılan Honda SUV e:prototype olacak. Honda HR-V'nin elektriklisi niteliğindeki o modelin satışlarına 2022'nin bahar aylarında başlacağı da açıklanmış durumda.

Honda'nın Japonya planlarına baktığımız zaman da firmanın 2024 yılında bir Kei-car denilen ufak ve elektrikli şehir otomobili ortaya koyacağını öğreniyoruz. Firma, General Motors ile olan işbirliği sayesinde Japonya'da 2025 yılı civarlarında da otonom sürüş özelliğine sahip modeller ortaya koymayı planlıyor.

Honda ayrıca son dönemde gündemde olan "katı hâl bataryaları" konusunda da araştırmalarını sürdürdüğünü belirtiyor. Honda tüm bunlara ek olarak yeni elektrikli scooter ve motosiklet modelleri geliştirmekte olduğunu ve yerel firmalarla ortaklık kurarak bu elektrikli motosikletler için batarya değiştirme (battery swap) istasyonları kuracağını da belirtiyor.