Kazayla ilgili çok sayıda spekülasyon var.

Geçtiğimiz günlerde ABD vatandaşı William Varner ve yakın arkadaşı, 2019 model Tesla Model S araçlarıyla bir yolculuğa çıktılar. Fakat o yolculuğun sonu talihsiz bir kaza ile geldi. Çünkü araçları bir ağaca çarptı ve alev aldı. Bu olayın sonucunda araçtaki iki kişi de hayatını kaybetti.

Polis raporlarına göre ise direksiyonun başında kimsenin bulunmadığı, bir kişinin ön yolcu koltuğunda, bir kişinin de arka koltukta olduğu belirtiliyor. ABD'nin Karayolu Güvenlik İdaresi de bu olayla ilgili soruşturma başlattı ve soruşturma kapsamında Tesla'nın Autopilot, FSD (yeni tam otonom sürüş beta sistemi) veya Smart Summon özelliklerinin bu kazada etkisi olup olmadığına da bakılacak.

Kazada hayatını kaybedenlerden birisinin yakını, yakınının direksiyon başına geçerek aracıyla garajından çıktığını belirtiyor. Tabii o kişi, direksiyonu bırakıp otomatik pilot sayesinde arka koltuğa geçmiş de olabilir. Diğer bir ihtimal de kazanın şiddeti veya araçtan çıkmaya çalışmak gibi durumlar sonucunda sürücü koltuğunun terkedilmiş olması oluyor. Hatta bu ihtimalin daha ağır bastığı söylenebilir.

İnsanların Tesla'ların otonom sürüş özelliklerine fazla güveniyor olmasının birçok kazaya sebebiyet verdiği de şüphesiz. Çünkü Tesla bu teknolojinin hâlâ son seviyeye ulaşmış olmadığını, sürücülerin mutlaka direksiyon başında ve dikkatli bir biçimde bulunmaları gerektiğini vurguluyor.

Ayrıca bu kazada itfaiye ekipleri de çok zor anlar yaşamış. Belirtilene göre aracın söndürülme işlemi 4 saat boyunca sürmüş. Çünkü elektrikli otomobillerin bataryaları alev aldıktan sonra söndürülse bile tekrardan çok kolay alev alabiliyor ve tamamen söndürülmesi uzun sürüyor. İtfaiye ekipleri bu sebepten dolayı uzun saatler boyunca soğutma çalışmaları yapıyor.

Bu kazada ABD İtfaiyesi 87.000 litre su harcandığını belirtiyor. Hatta Hollanda'da geçtiğimiz yıllarda yaşanan bir BMW i8 kazasında, söndürülen aracın tekrardan alev almaması için su dolu bir konteynırın içine atıldığını bile hatırlıyoruz.

Ayrıca bu kaza ile ilgili Tesla'nın CEO'su Elon Musk, kazanın olduğu yolda şeritlerin bulunmadığını ve Autopilot sisteminin şeritlere ihtiyaç duyan bir sistem olduğunu belirtmiş. Fakat diğer yandan Sergio Rodriguez adlı bir Tesla Model X kullanıcısı da Elon Musk'a cevap olarak, aracının Autopilot sistemini şeritsiz bir yolda aktif edebildiğini gösteren bir video paylaşmış.

 

Bu kazanın araştırma sonucu ne olur bilinmez fakat, tek bildiğimiz şey ilerleyen aylarda ve yıllarda birçok markanın otomatik pilot özellikleri sebebiyle çok sayıda kaza daha duyacağımız. Bu kaza haberlerini duymayı tabii ki de hiç istemiyoruz. Fakat son dönemdeki istatistikler bunu gösteriyor.