World Car Awards yani "Dünyada Yılın Otomobili" ödülü, çeşitli kategorilerde araçlara layık görülüyor. Bu kategorilere göre yılın en iyi performans otomobili, yılın en iyi tasarımlı otomobili, yılın en iyi şehir otomobili, yılın en iyi lüks otomobili ve toplamda yılın en iyi otomobili olmak üzere 5 farklı ödül veriliyor.

Dünyada Yılın Otomobili 2021 ödülü ise bir elektrikli SUV olan Volkswagen ID.4'e layık görüldü. Bunda ID.4'ün başarılı güç ve menzil değerlerine ek olarak aracın şimdiden bayilerde yerini almış olması da mutlaka etkili olmuştur diye düşünüyoruz.

2021 Volkswagen ID.4: İlk Sürüş
2021 Volkswagen ID.4: İlk Sürüş

Dünyada Yılın Otomobili Ödülü'nün diğer kategorilerdeki kazananlarına da baktığımız zaman, listeyi şu şekilde aktarabiliriz:

  • Dünyada Yılın En İyi Otomobili: Volkswagen ID.4
  • Dünyada Yılın En İyi Lüks Otomobili: Mercedes-Benz S-Serisi
  • Dünyada Yılın En İyi Performans Otomobili: Porsche 911
  • Dünyada Yılın En İyi Şehir Otomobili: Honda e
  • Dünyada Yılın En İyi Tasarımlı Otomobili: Land Rover Defender

Bu listede bir diğer elektrikli model Honda e'nin de yer alıyor olması da dikkatleri çekiyor. Tüm bunlar, elektrikli otomobillerin son dönemde ne kadar başarılı hâle geldiğinin açıkça bir göstergesi oluyor.

Geçtiğimiz yıllarda bu ödülde bir de "Dünyada Yılın En İyi Çevreci Otomobili" kategorisi bulunuyordu. Fakat bu kategori ortadan kalktı. Bu kategorinin yerine ilerleyen zamanlarda elektrikli otomobil kategorisi geleceği de belirtiliyor.