Audi'nin A6 E-Tron adlı elektrikli sedan konsepti, geçtiğimiz günlerde internete sızdırılmıştı. Bu araç bugün ise Şanghay Otomobil Fuarı 2021 kapsamında tanıtıldı. Porsche ve Audi'nin ortak olarak geliştirdiği elektrikli araç platformu PPE üzerine geliştirilen bu aracın tam ismi de Audi A6 E-Tron Concept şeklinde.

Audi A6 E-Tron Konsepti

İsminden de anlaşılabileceği üzere bir konsept otomobil olan bu aracın 270 kW'a kadar hızlı şarj özelliğine sahip olduğu belirtiliyor. Audi'nin diğer açıklamalarında, 100 kWh'lık bir bataryaya sahip olduğu belirtilen aracın WLTP standartlarına göre 700 km'lik bir menzil değerinden de bahsediliyor.

Audi, elektrikli A6 konseptinin %5'ten %80'lik şarj doluluk oranına 25 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabildiğini, 10 dakikalık bir şarj ile de aracın 300 km menzil kazandığını belirtiyor. Bu konseptin teknik değerlerine baktığımızda ise 470 beygir güç, 800 Nm tork, 4 saniyenin biraz altında 0-100 km/s hızlanma süresi ve 4 tekerden çekiş sistemi gibi özellikleri görüyoruz.

Audi A6 E-Tron Konsepti

Ayrıca Audi, bu konseptini A6'dan farklı olarak arka kısmını bir sedan değil de hatchback olacak şekilde tasarlamış. Aracın boyutları ise 4.96 metre uzunluk, 1.96 metre genişlik ve 1.44 metre yükseklik şeklinde olmuş. Hava sürtünme katsayısının ise 0.22 Cd olarak gayet başarılı bir değer olduğunu öğreniyoruz.

Audi'nin A6 E-Tron adlı bu konsept otomobili için düşündüğü ilginç bir özellik de olmuş. Firma, aracın LED matrix farlarının aynı zamanda bir projeksiyon da olmasını planlamış. Yani aracı bir duvara karşı park ettiğinizde, seçtiğiniz filmin projeksiyon farlar ile duvara yansıtılmasını hayal etmiş.

Aracın tasarımını her ne kadar görüntüler detaylı olarak gösterse de biraz yorumlamak gerekirse, geçtiğimiz aylarda tanıtılan E-Tron GT adlı elektrikli modele benzer tasarım öğeleri içerdiğini fakat genel gövdesinin A5 Sportback modeline benzediğini görüyoruz. Aracın elektrikli olmasından dolayı kapalı bir ön ızgarası bulunuyor ve ince farları da şık görünümüne katkıda bulunuyor. Stop lambaları da gövdenin enine uzanıyor ve hatta arkadaki Audi amblemini de bünyesinde bulunduruyor.

Galeri: Audi A6 E-Tron Konsepti