GLB Serisi'nin elektiklisi niteliğindeki EQB karşımızda.

Mercedes-Benz'in elektrikli model ailesi EQ, genişlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde EQS adlı amiral gemisi modelini tanıtan Mercedes, hiç hız kesmeden bir başka EQ modelini bugün tanıttı. EQB olarak adlandırılan bu model, GLB Serisi'nin elektriklisi niteliğindeki bir model olarak karşımıza çıktı.

Mercedes EQB

Şangay Otomobil Fuarı 2021 kapsamında tanıtılan EQB'nin ilk olarak Çin'de, ardından da yıl sonunda Avrupa ve Amerika'da satışa sunulacağı açıklandı. Aracın özelliklerine bakmaya başladığımızda ise 4.684 mm'lik bir uzunluk değeri görüyoruz. Aracın bu uzunluğuna karşılık 7 kişilik oturma düzeni sunabiliyor olması ise büyük bir başarı diyebiliriz.

Mercedes EQB

Çin'de 7 kişilik oturma düzeni standart olacak olan aracın diğer bölgelerde bu özelliğinin bir opsiyon olacağı da belirtiliyor. Tabii 3.sıra koltukların 1.65 m boyundan uzun kişilere pek uygun olmadığı da belirtilenler arasında.

5 kişilik versiyonunda 495 - 1790 litrelik bagaj hacmi değeri bulunan aracın 7 kişilik versiyonunda bu değerler 465 - 1629 litre olarak belirtiliyor. Ayrıca ikinci sıra koltukların ileri geri kaydırılabiliyor olması sayesinde bagaj hacminde 190 litrelik bir artış da söz konusu olabiliyor. Üçüncü sıra koltukların katlandıkları zaman bagaj zemininde herhangi bir çıkıntı yaratmaması da güzel özelliklerden olmuş.

Mercedes EQB

Mercedes-Benz EQB'nin önden çekişli ve 4 tekerden çekişli olmak üzere 2 farklı versiyon şeklinde geleceğini de öğreniyoruz. Aracın batarya seçeneklerinin ise 66.5 kWh'dan başlayacağı belirtiliyor. Aracın AMG Line versiyonunun Çin'de 292 beygir güç sunacağı belirtilirken, Avrupa'daki güç seçenekleri ise henüz açıklanmıyor.

Aracın versiyonlarına göre detaylı teknik özelliklerini açıklamayan Mercedes, kısıtlı bilgiler veriyor. Bu bilgilerden birisi de EQB 350 4Matic adlı versiyonun 480 km menzil sunacağı bilgisi oluyor. Tabii bu menzil değeri Çin'e göre eski NEDC standartlarıyla veriliyor. Yeni WLTP standartlarına göre ise bu değer 420 km şeklinde. EQB'nin 100 kW'a kadar hızlı şarj desteği bulunmasıyla birlikte aracın %0'dan %80'e şarj süresinin 30 dakika olduğu da belirtiliyor.

EQB'nin GLB'den farklı olan tasarım detaylarına baktığımızda ise siyah renkli kapalı bir ön ızgara bölümüne ek olarak ön ve arka yüzde farlar ile stop lambalarını bağlayan LED'li barları görüyoruz. Mercedes ayrıca bu modele özel olarak çift ve üç renkli jant tasarımları da hazırlamış. 

Galeri: Mercedes EQB