General Motors'un elektrikli model sayısı arttıkça batarya ihtiyacı da artmış olmalı.

ABD'li otomotiv devi General Motors, batarya üreticisi LG Chem ile olan ortaklığı sonucunda oluşturduğu Ultium Cells LLC adlı batarya firmasının ikinci bir lityum-iyon batarya üretim fabrikası kuracağını açıkladı. Ultium bataryaların üretimi için kurulacak ilk fabrikanın inşaatının Lordstown, Ohio'da devam ettiğini de biliyoruz. Ayrıca bu fabrikaların, bu iki firmanın %50-%50 ortaklığı ile kurulduğunu da belirtmiş olalım.

GM'in ikinci fabrika için 2.3 milyar dolarlık yeni bir yatırım yaptığını da böylelikle öğreniyoruz. Bu ikinci fabrikanın 2023 yılının sonlarında üretime geçebileceği belirtiliyor. Bu yeni fabrika için seçilen bölge ise Spring Hill, Tennessee olmuş. Bu fabrikada 1.300 civarında personelin çalışacağı da belirtilenler arasında.

GM ve LG Chem İkinci Ortak Batarya Fabrikasını Duyurdu

Yapılan yatırımdan yola çıkarak bir tahmin yapacak olursak da bu yeni Ultium batarya fabrikasının yıllık 30 GWh kapasitede üretim yapacağını öngörebiliriz. GM'in Ultium serisi bataryalarının 400-volt mimarisine sahip olup 200 kW hızlı şarjı destekleyeceklerini de belirtmiş olalım.

General Motors bünyesindeki birçok marka son zamanlarda çok sayıda elektrikli model tanıttığı için firmanın batarya üretim kapasitesini artırma ihtiyacı doğmuş görünüyor. Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz günlerde Hummer EV adlı elektrikli pick-up modelin SUV versiyonu da tanıtıldı. Hem de bu araçlar büyük hacimli ve ağır araçlar oldukları için büyük ve de üretimi kolay olmayan bataryalara ihtiyaç duyacaklar. Özetle GM'in bu yatırımının son derece mantıklı olduğunu söyleyebiliriz.