Aracın tanıtımı ise önümüzdeki Pazar günü gerçekleşecek.

Mercedes-Benz'in elektrikli otomobil yatırımlarının hızla devam ettiğini ve EQ adlı elektrikli model ailesinin genişlemekte olduğunu biliyoruz. Hatta firma dün, EQS adlı amiral gemisi lüks elektrikli sedan modelini resmen tanıttı. EQS, son derece aerodinamik yapısı ve firma için birçok yenilikle beraber geldi.

Mercedes bugün ise, GLB Serisi'nin elektriklisi niteliğindeki EQB modelinin bir ipucu (teaser) görüntüsünü paylaştı. Bugüne kadar birçok casus fotoğrafı da görülmüş olan EQB'nin bu görüntüsü, ilk ipucu görüntüsü oldu.

Gölgeli ve yandan çekilmiş bir fotoğrafı ile karşımıza çıkan Mercedes EQB, gövdesi itibariyle GLB Serisi'nden farksız görünüyor. Fakat aracın ön yüzünün biraz farklı olduğunu görebiliyoruz. Bir de dün tanıtılan EQS'teki gibi bir LED'li barın ön yüzde yer aldığını ve farları birbirine bağladığını da görmekteyiz.

Mercedes-Benz GLA Serisi'nin elektriklisi niteliğindeki EQA ise bir süredir piyasada. EQB ise EQA'dan daha pratik bir elektrikli crossover seçeneği olarak karşımıza çıkacak. Zira GLB'de 7 kişilik oturma düzeni ve 1.700 litreye kadar ulaşabilen bagaj hacmi söz konusu. EQB'de de bunların aynı olmasını bekliyoruz.

EQB ile ilgili henüz hiçbir teknik bilgiye sahip değiliz. Fakat aracın EQA modeliyle aynı platforma ve aynı batarya-motor seçeneklerine sahip olmasını bekliyoruz. Hatırlatmak gerekirse de EQA modelinde 66.5 kWh'lık bir batarya bulunuyor ve 490 km'ye kadar menzil sunuyor. EQB'de birçok elektrikli modelde olduğu gibi tek ve çift elektrik motoru seçeneği bulunması da bekleniyor. Tek elektrik motorunun 190 beygir, çift elektrik motorunun ise 272 beygir güç sunacağı konuşuluyor.

Mercedes-Benz, EQB'nin resmi tanıtımını önümüzdeki günlerde, hatta tam olarak 18 Nisan tarihinde Şangay Otomobil Fuarı 2021 kapsamında gerçekleştirecek. O tanıtım yapıldığı andan itibaren de aracın detaylı görüntülerini ve bilgilerini sizlerle paylaşacağız.