Çinli otomobil üreticisi Geely, Zeekr 01 adlı yeni aracının yeni görüntülerini ve teknik özelliklerini paylaştı! Lynk & Co Zero Concept'in seri üretim versiyonu niteliğindeki bu araç, shooting brake denilebilecek bir gövde tipine sahip. Firma aracın teslimatlarına da Çin'de bu yıl sonunda Ekim ayında başlayacağını belirtiyor.

Geely'nin açıkladığı diğer özelliklere baktığımızda 700 km'lik menzil değeri görüyoruz. Fakat bu değerin hangi standartlara göre hesaplandığı belirtilmemiş, yani güncel WLTP standartları olabileceği gibi eski NEDC standartları da olabilir. Hatta bize sorarsanız NEDC standartlarına göre hesaplanmış olma ihtimali biraz daha ağır basıyor diyebiliriz.

Geely Zeekr 001

Geely Zeekr 001'in boyutlarına baktığımızda ise 4.97 metre uzunluk, 2 metre genişlik ve 1.56 metre yükseklik görüyoruz. Aks mesafesi de 3.01 metre olarak açıklanıyor. Bagaj hacmine baktığımızda ise 2.144 litrelik bir hacim görüyoruz. Tabii bu hacim, arka koltukların yatırılması ile ortaya çıkan hacime karşılık geliyor. Yani standart bagaj hacmini bilmiyoruz. Geely'nin bu aracın teknik değerlerini böylesine karışık açıklaması ise gerçekten ilginç bir durum oluyor.

Aracın 2 adet batarya seçeneğine sahip olacağını da öğreniyoruz. Bu seçenekler 86 kWh ve 100 kWh olacak. Geely'nin Zeekr adlı bir hızlı şarj istasyon ağı kuracağı da belirtiliyor. Tesla'nın Supercharger ağına benzeyecek bu ağın ilk aşamada Çin'i kapsayacağını öğreniyoruz.

Geely Zeekr 001

Firma, bu proje kapsamında 2023'ün sonuna kadar 2.200 adet istasyon ve 20.000 adet şarj ünitesi kurmayı planlıyor. Bu şarj ünitelerinin en hızlılarının 360 kW olacağı ve Geely Zeekr 001'in bu sayede 5 dakikalık bir şarj ile 120 km menzil kazanacağı da belirtilenler arasında. Fakat buradaki 360 kW değerinin doğruluğu da tartışılır durumda. Çünkü böylesine yüksek şarj değerlerini henüz pek bir markada görebilmiş değiliz.

Geely Zeekr 001

Zeekr 001'in otomatik kapılara sahip olacağını da öğreniyoruz. Mercedes-Benz EQS'in dünkü lansmanında da bu teknolojiyi görmüştük. Aracın son teknik özellikleri olarak 200 km/s'lik maksimum hız değerini ve 3.8 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresini örnek verebiliriz. Aracın havalı süspansiyon sistemi de bozuk yol koşullarında yükseltilerek, aracın yerden yükseklik değerini 205 mm'e kadar çıkarabiliyor.

Geely'nin bu açıklamalarıyla birçok soru işareti de meydana geldi. Firmanın açıklamadığı birçok teknik bilgi detayı bulunuyor. Bunlara ek olarak firmanın bünyesinde zaten Lynk & Co adlı alt marka bulunurken, o markanın konsept aracını Zeekr adlı yeni serisi altında duyurması da ilginç bir durum oldu.