Aracın resmi tanıtımına da sayılı gün kaldı!

Toyota, elektrikli otomobil sektörüne önem veren firmalardan birisi. Firmanın son girişimi ise geçtiğimiz günlerde gölgeli bir ipucu görselini gösterdiği yeni elektrikli SUV modeli oldu. O ipucu (teaser) görüntüsünde bizlere ön yüzünü gösteren elektrikli SUV, ilerleyen günlerde (19 Nisan civarı) Şangay Otomobil Fuarı 2021 kapsamında tanıtılacak.

Toyota'nın yeni elektrikli araçlarında "Beyond Zero" isim takısını kullanacağını da biliyoruz. Fransız dergi L'Argus da Toyota'nın bu ilk elektrikli SUV modelinin BZ4X olarak adlandırılacağını belirtiyor. Bu ismin başındaki BZ harfleri de az önce belirttiğimiz isim takısının kısaltması oluyor. Aynı kaynak, bu isimdeki 4 sayısının aracın RAV4 ile eşdeğer boyutlarda olacağını belirttiğini de söylüyor.

Toyota 2021 Elektrikli SUV İpucu Görüntüleri (Teaser)
Toyota BZ4X'in geçtiğimiz günlerde paylaşılan ipucu görüntüsü

Hemen aşağıdaki görüntüden de Toyota'nın ilerleyen yıllarda üretmeyi planladığı diğer bazı elektrikli araçlarının konsept tasarımlarını görüyoruz. Bunlardan bazıları SUV ve crossover modeller iken, aralarında birkaç minivan aracın yer aldığını da görmek mümkün. Haberimize konu olan BZ4X'in tasarımı ise sağ üst köşede görülmekte.

Toyota Elektrikli SUV Patent Görüntüleri

Ayrıca aşağıdaki görüntüde yer alan modelin, BZ4X ile olan tasarım benzerliği dikkatinizi çekmiş olmalı. Bu modelin de BZ2X olarak adlandırılacak elektrikli bir crossover olmasının beklendiğini belirtmiş olalım. Son verebileceğimiz bilgi de Toyota'nın yeni elektrikli modellerinde katı hâl bataryalarını kullanmayı planladığı bilgisi olabilir.

Toyota Elektrikli SUV Patent Görüntüleri