Tesla'nın %100 elektrikli TIR'ı 2017 yılında tanıtılmış ve büyük bir heyecan uyandırmıştı. Tanıtım zamanında ben de ilk Tesla ile çok uzun yol yolculuğumda Hırvatistan'da idim. Molada Türk TIR şöförleri ile denk gelince onlarla röportaj yapıp görüşlerini yayınlamıştım. Onlar da çok potansiyel görüyor ve beğeniyorlardı.

Aslında ulaşımda elektriklileşmenin en hızlı işe yarayacağı noktalardan biri ağır yük taşımacılığı. Bugüne dek pillerin mevcut enerji yoğunluğu, binek otomobillerdeki yükten katbekat ağır yükleri uzun yolda taşımak için gerekli olan enerji seviyesine ulaşamadı. Ama gelişen pil teknolojileri ve yeni nesil tahrik sistemi verimlilikleri ile elektrikli kamyonlar için de yeşil ışık gözüktü.

 

Tesla 2017'de 0'dan 100km/s hıza 5 saniyede çıkabilen, 36 ton yük çekebilen ve dört farklı elektrikli motora sahip yeniden düşünülmüş bir TIR tanıttı. Daha sonra tabii ki Tesla'da her zaman olduğu gibi üretim ertelendi ve 4 sene sonra hala TIR üretimine başlanmamış durumda. Ama 2021 sonuna doğru TIR üretiminin başlayacağı artık biliniyor ve bol kurumsal siparişe sahip TIR için iş ilanlarından güzel bir söylenti yakalandı.

Tesla TIR teknisyeni aranıyor

Söylentinin kaynağı Tesla'nın TIR teknisyeni için açık iş pozisyonu. Pozisyon, ufkunu genişletmek isteyen teknisyenler için 'yeni ve heyecan verici' olarak tabir edilmiş. TIR programı detaylıca anlatılıyor. İş tanımı ise TIR'ın prototipleri üzerinde servis geliştirmesi yapacak, ürünün geliştirilmesinde mühendisler ile çalışacak şeklinde betimlenmiş.

Buraya kadar her şey normal. Tesla her yeni model programında o model için servis geliştirilmesini de yapacak bir ekip kurur ve fabrikada birlikte çalışırlar. İşte TIR'ı ayıran nokta burası, TIR'ın ilanı fabrikalardan birinin şehrinde değil, tamamen alakasız Kanada Mississauga'da.

Tesla Kanada'da fabrika yapmayı da düşünmüyor, mevcut fabrikası da yok, öyleyse bu beta programının o bölgede işi ne? Hatırlayalım ki TIR'ın en çok sipariş verenlerinden biri Walmart Kanada. Tesla Walmart'ın 130'dan fazla siparişini 2021 sonunda filo olarak teslim etmeye hazırlanıyor olabilir. Mississauga'da kurulacak bir servis ekibi aynı bölgede çalışacak TIR filosu oluşacak anlamına geliyor olabilir.

Prototipleri sık sık görülmeye devam edilen TIR ile ilgili gelişmeleri takipteyiz. İlk tanıtım günü yazdığım şu yazımdan da TIR hakkında elimizde olan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Galeri: Karşınızda; Tesla TIR