Volvo'nun performans departmanı Polestar, bir süredir bir marka olarak görev yapıyor. %100 elektrikli olan bu marka, yerden yüksek bir sedan olarak nitelendirebileceğimiz Polestar 2 adlı modelinin iki yeni versiyonunu duyurdu. Polestar 2'nin lansmana özel Launch Edition versiyonuna katılacak olan bu versiyonlardan birisi 1 adet, diğeri de 2 adet elektrik motoru içeriyor.

Ayrıca bu 2 versiyonun hafifçe daha yüksek menzil değerlerine sahip olmaları ve ısı pompası opsiyonu bulundurmaları da bekleniyor. Polestar, bu versiyonlarda fiyat/performans oranını artırmaya çalıştığını da belirtiyor.

2021 Polestar 2 Elektrikli Fastback

Bu versiyonların giriş paketinde bile 19 inç'lik jantlar (Initial versiyonda 20 inç), LED farlar ve stop lambaları, hava sürtünmesini azaltan çerçevesiz aynalar, geri dönüştürülebilir malzemeden hazırlanmış döşemeler, 8 hoparlörlü kaliteli ses sistemi, ön ve arka park sensörleri ile geri görüş kamerası, Google Android işletim sistemli ve 11 inç'lik ekranlı multimedya sistemi, 12.3 inç'lik dijital gösterge paneli, aracın birçok özelliğini kontrol etmeyi sağlayan akıllı telefon uygulaması, uzaktan güncelleme alabilme (OTA) özelliği yer alıyor.

Tek motorlu yeni versiyon

Polestar 2'nin bu iki yeni versiyonundan tek motorlu olana baktığımız zaman, mevcut Polestar 2'den daha uygun fiyatlı olacağını öğreniyoruz. Fakat bu tam olarak fiyatı açıklanmamış durumda. 2 adet 150 kW'lık motorun yerine bu araçta 170 kW'lık (231 beygir) 1 adet elektrik motoru yer alıyor. Polestar'a göre, şu anki 4 tekerden çekişli Launch Edition versiyonundaki 375 km'lik menzil bu sayede 420 km'ye kadar artırılmış.

Çift motorlu yeni versiyon

Aracın tek motorlu versiyonuna ek olarak ikinci yeni versiyonuna baktığımızda ise bunun, lansman versiyonu gibi çift elektrik motoruna sahip olduğunu görüyoruz. Bu versiyonun da lansman versiyonundan bir miktar daha iyi menzil (386 km) sunduğu görülüyor. Ayrıca kişiselleştirebilme seçeneklerinin daha fazla olduğu da belirtiliyor.

2021 Polestar 2 Elektrikli Fastback

Plus Pack paketi

Aracın Polestar 2 Launch Edition adlı lansman versiyonunun da hâlâ satışta olduğunu belirttikten sonra Plus Pack adlı paketine baktığımız zaman, bu paketin ısı pompası getirdiğini görüyoruz. Polestar'ın açıklamasına göre kabin ısıtmasını %50 oranında artıran bu donanım, aracın menzilini de standart elektrikli ısıtıcıya göre %10 oranında artırıyor.

Plus Pack paketinde ısıtmalı ön ve arka koltuklar, ısıtmalı direksiyon ve silecekler gibi donanımlar da yer alıyor. Bu pakette aracın iç mekanına dair bazı lüks donanımların geldiği de görülüyor.

Polestar 2 Launch Edition'ın özelliklerini hatırlatmak gerekirse de:

  • 375 km menzil
  • 78 kWh batarya
  • 4.7 saniyelik 0-100 km/s hızlanması
  • Çift elektrik motoru ve 4 tekerden çekiş sistemi
  • 408 beygir güç (300 kW) ve 660 Nm tork
  • 4.6 m / 1.48 m / 1.95 m boyutlar
  • 440 litre ön ve arka bagaj toplam hacmi

Galeri: 2021 Polestar 2 Elektrikli Fastback