Token dünyası genişliyor.

Dünyanın en değerli otomobil markalarından biri haline gelen Tesla, kendi coin'ini ile hisse satışına başlıyor. Global bir kripto borsa olan Binance ile anlaşan üretici, "TSLA" kod adlı token'ı ile hisselerini satışa sunacak.

"Tokenized Stock Trading" adı verilen bu sistem sayesinde bir coin alımı gerçekleştirerek hisse alabiliyorsunuz. Dün 16:35 itibari ile başlayan satışlarda değişim, BUSD üzerinden yapılabiliyor. Henüz bu sistem ülkemizde ve Çin üzerinde alıma kapalı.

Tabii ki bu durumun Tesla'nın değerini ciddi anlamda artıracaktır. Hatta grafikleri incelediğimizde Tesla hisselerinin, dün saat 14:00 sularından itibaren yükseliş ivmesi kazandığını görebiliyoruz. Satırları yazdığım esnada firmanın hisse değeri 700 doların üstünde bulunuyor.

Sistemin çalışma mantığı da bir hayli basit. Bildiğimiz hisse senetlerini bir "token'a" çevirerek satmayı amaçlayan Binance, bu konuda sadece Tesla ile de sınırlı kalmayacak. Bu sistem sayesinde hisse alım satımını hem global hem de daha rahat hale getirecek olan kripto para borsası, alım yapılan her senedin yüzde 100'de yüzde 1'lik payı temsil ettiğini de ifade ediyor.

Tesla'nın son günlerde kripto piyasası ile oldukça içli dışlı olduğunu hatırlatalım. Daha önce Bitcoin alımı yapan geliştirici, şu sıralarda Bitcoin ile alım seçeneğini de sitesine eklemiş durumda.