Rivian, tamamen "arazi" elektrikli araçlarına odaklı marka konumlanması ile son yılların en heyecan veren girişimlerinden biri. Daha önceden tanıttıkları ve Youtube üzerinde bolca test videolarını paylaştıkları R1T pikap ve R1S SUV modellerini ben de şahsen uzun zamandır heyecan ile takip ediyorum.

Elektrikli devrimin henüz uğramadığı konseptlerden biri olan elektrikli arazi araçları kesinlikle fırsatlarla dolu. Rivian bu alanda ilk olma hazırlığında ve Silikon Vadisi ruhunu yansıtan, Tesla'yı hatırlatan tarzı ile arkasına rüzgarı da almış durumda. Üretime 2021 yılında başlamayı hedefleyen Rivian yaptığı duyuruda pil tedarikçisinin Samsung SDI olduğunu bildirdi. Üstelik duyuruda doğru hücre seçimi ve karakteristiği için R1T vs R1S modellerinin geliştirilmesinde Samsung SDI ile birlikte çalışıldığı öğrenildi.

Bütün elektrikli otomobil üreticileri için pil tedariği en önemli konulardan birisi. Zira tüm otomobil markaları pil tedarikçisi bulmakta zorlanıyor. Ancak pek çok pil kontratı haberinin aksine bu duyuruda Samsung SDI ile anlaşılan yıllık hacim duyurulmadı. Rivian CEO'su RJ Scaringe ise şunları söyledi;

Bizim enerji yoğunluğu yüksek modül ve batarya tasarımımız ile Samsung SDI hücrelerinin performans ve uzun ömrünün bir araya gelmesi ile ilgili heyecanlıyız. Samsung SDI'ın inovasyona olan odağı ve ham madde tedariği için etik seçimleri bizim vizyonumuz ile eş doğrultuda.

Rivian'ın üç ay içinde üretime başlaması bekleniyor. Üretimin hızlanıp hacim kazanması ilk otomobilini üretecek Rivian için uzun sürebilir. Üstelik sadece arazi araçları ürettikleri için batarya kapasiteleri de oldukça yüksek, yani Samsung'ın iyi bir hacim ortaya koyması gerekecek.

Galeri: Rivian R1T