Uygun fiyatlı elektrikli SUV modeli ZS EV, birçok sürücünün ilk elektrikli aracı olmaya aday!

İngiliz otomobil üreticisi MG, yıllar sonra Doğan Holding çatısı altında faaliyet gösteren Doğan Trend Otomotiv'in distribütörlüğü ile Türkiye'ye geri döndü. Firmanın ülkemizde satışa sunduğu ilk modeli ise tamamen elektrikli ZS EV adlı SUV modeli oldu.

Türkiye'nin en ulaşılabilir %100 elektrikli SUV modeli olma hedefiyle yola çıkan ZS EV modeli, L2 otonom sürüş seviyesindeki MG Pilot teknolojisi ve 7 yıl - 150.000 km garantisi ile dikkatleri çekiyor.

Lansmana özel olarak 394.000 TL'den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla sunulan otomobil, bugünden itibaren www.mg-turkey.com adresinden ön satış yoluyla da alınabiliyor. Aracın Luxury adlı üst seviye donanım paketinde ise 409.000 TL'lik bir fiyat etiketi görülüyor.

MG ZS EV Türkiye Lansman Görüntüleri

Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin de “MG’nin ileri teknoloji ürünü ZS EV modelini yoğun ilgiyle karşılandığı Avrupa’dan sonra ülkemizde de satışa sunmaktan heyecan duyuyoruz. MG markasını temsil edecek olmak, projenin ilk gününden itibaren bize büyük heyecan verdi.

Aracı kullanır kullanmaz bu heyecan kuvvetli bir güvene dönüştü ve bize böylesi iddialı bir lansman programı hazırlama hususunda cesaret verdi.  Doğan Trend Otomotiv olarak ZS EV’yi ‘Yüzde 100 elektrikliye hiç bu kadar yakın olmadınız’ sloganıyla müşterilerimize sunarak segment lideri olmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

MG ZS EV'nin donanımlarına baktığımız zaman: uzun ile kısa far geçişini otomatik ayarlayarak trafikteki diğer paydaşların gözlerini kamaştırmayan Akıllı Uzun Far Asistanı (IHC), e-Call, EBD'li ABS, ESP, Fren ve Yokuş Kalkış Desteği, Auto Hold, SAS Hız Yardımcısı ve Trafik İşareti Tanıma (TSR) gibi son derece zengin bir donanım seviyesiyle sunulduğunu görüyoruz.

Ön satış koşulları: 40 bin TL kaparoyla Mayıs sonuna kadar fiyatı sabitleyip, Wallbox şarj cihazına ücretsiz sahip olabilirsiniz!

www.mg-turkey.com adresini ziyaret edenler bu adreste MG'nin 100 yıllık tarihçesine, ZS EV hakkında detaylı bilgilere ulaşabilecekler. Ayrıca MG Türkiye’nin elektrikli otomobille yaşam hakkında Emir Tunçyürek (InsideEVs Türkiye şef editörü) ile birlikte hazırlamış olduğu bilgilendirme videolarını da görebilecekler.

MG ZS EV Türkiye Lansman Görüntüleri

MG ZS EV'nin teknik özellikleri ise şu şekilde:

Uzunluk: 4.314 mm

Genişlik: 1.809 mm

Yükseklik: 1.644 mm

Dingil mesafesi: 2.585 mm

Boş ağırlık: 1.518 kg

Batarya: 44,5 kWsa

Şarj süresi AC: 7 saat

Şarj süresi 0-%80: 40 dk

Elektrik motoru: PMS motor

Maksimum güç: 105 kW (142,8 HP)

Maksimum tork: 353 Nm

Maksimum hız: 140 km/s

Menzil NEDC: 335 km

Menzil WLTP: 263 km

Menzil 60 km/s ile: 428 km

Enerji tüketimi: 13,8 kWh/100 km (NEDC)

Hızlanma 0-50 km/s: 3,1 sn

Hızlanma 0-100 km/s: 8,2 sn

Bagaj hacmi: 448 litre

MG ValueGuard Değer Koruma Programı ile müşterilere özel bir geri alım garantisi de sunuluyor

Doğan Trend Otomotiv’in MG ZS EV’yi Türkiye’de sıra dışı bir şekilde pazara arz ettiğini vurgulayan Dağtekin, “Kimi müşterilerin elektrikli otomobillere dair aklındaki tüm soru işaretlerini silmek için özel bir geri alım garantisi sunuyoruz.

Bir Doğan Trend Otomotiv girişimi olan Suvmarket.com’un verdiği güç ile yarattığımız, MG ValueGuard isimli, aracın değerini koruyan bu  program ile müşterimiz 1 senenin sonunda aracını başka bir MG ile değiştirmek isterse ZS EV Luxury’sini 390 bin TL’den takasa alırız diyoruz.

Yani 409 bin TL’ye sattığımız arabayı 390 bin TL’den almayı garanti edeceğiz. Bizim aracımıza güvenimiz tam ama bir elektrikli araçla hayata uyum sağlayamadığını hisseden müşterilerimize de araçlarını 370 bin TL’den geri almayı garanti edeceğiz” açıklamasında bulundu.

MG Pilot – Sürüş destek sistemi hakkında

L2 otonomi seviyesine sahip MG Pilot sürüş destek sistemi ile ek sürüş güvenliği sunuyor. ZS EV’nin Comfort ve Luxury olmak üzere her iki versiyonunda da sunulan MG Pilot, Aktif Acil Durum Freni özelliğini de bünyesinde barındırıyor. Sistem, 20 km/s’in altındaki hızlarda otomobil, bisiklet veya yaya olması bir çarpmayı önlemek için otomatik olarak fren yapıyor ve 20 km/s’in üzerindeki hızlarda kaza olasılığını veya etkisini azaltıyor.

Çok açılı radarların akıllı bir kombinasyonunu kullanan MG Pilot, hem sıkışık şehir trafiğinde hem de uzun yolculuklarda en iyi yol arkadaşı olarak öne çıkıyor. Şerit Takip Asistanı (LKA), yol çizgilerini takip ederek ZS EV’yi güvenli bir şekilde şeridinde tutuyor. Sürücünün istem dışı olarak şeridin dışına çıkması halinde, Şeritten Çıkma Uyarı ve Önleme Sistemi, aktif olarak müdahale etmeden önce sürücüyü uyarıyor.

MG Pilot, aracın yol dışına çıktığını tespit ettiğinde de müdahale ediyor. Acil Durum Şerit Takip sistemini devreye alan MG Pilot, aracın yolda kalmasını sağlamak için direksiyona müdahale ediyor. 360 derece radar sistemi, ayrıca aracın yan şeritteki bir araca doğru yönelmesini de algılıyor ve olası bir kazayı önlemek için müdahale ediyor.

ZS EV kullanıcıları, MG Pilot’un Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi ile rahat ve dingin bir sürüş deneyimi yaşayabiliyor. Sürücü, hız ve takip mesafesini belirleyerek, MG Pilot’a öndeki aracı güvenli mesafeden takip etmek üzere hızı otomatik olarak ayarlamasını söylüyor.

Yol açıldığında, MG Pilot hızlanıyor ve aracı ayarlanan hıza ulaştırıyor. Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) aktif olduğunda, Trafik Asistanı (TJA) Sistemi 60 km/s ve üzerindeki hızlarda, sürücünün minimum direksiyon müdahalesi ile aracı şeritte tutmaya yardımcı oluyor.

MG ZS EV'nin detaylı fotoğraf galerisi

Galeri: MG ZS EV

Akıllı Hız Sınırlama Asistanı (SAS), hız sınırı levhalarını tespit ediyor ve uydu navigasyon ile birlikte sürücüye mevcut hız sınırını gösteriyor. MG Pilot ayrıca, 56 km/s’nin altındaki hızlarda öndeki aracı otomatik olarak takip eden ve aynı şeritte tutarak direksiyon, fren ve gaz işlevlerini yöneten Trafik Asistanı özelliğini de içeriyor. Öndeki aracın tamamen durması ve kısa bir süre içinde tekrar hareket etmesi halinde ZS EV de aynısını yapıyor.

MG Pilot, aktif sürüş destek sistemlerinin yanında çeşitli uyarılarla sürüş güvenliğini destekliyor ve günlük sürüşleri kolaylaştırıyor. Önden Çarpışma Uyarı Sistemi ile donatılan MG Pilot’un ön radarları, önceki araç hızla yavaşladığında bir uyarı mesajı tetikleyerek başarılı bir acil durum freni için zaman kazandırıyor.

Luxury donanım paketinde sunulan Kör Nokta Uyarı Sistem ve Şerit Değiştirme Asistanı gibi sistemler ek sürüş güvenliği sağlıyor. Aracın C sütunlarının gerisini izleyen Kör Nokta Uyarı sistemi, kör noktada bir araç olması halinde yan aynaya entegre uyarı ışığı ile sürücüyü uyarıyor. Yine üst versiyonlarda sunulan Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi ve Kapı Açma Uyarı Sistemi ile olası kazaların önüne geçiliyor.