Araç birkaç hafta içerisinde tanıtılacak.

İki Japon otomobil üreticisi olan Toyota ve Subaru, elektrikli araçlar için ortak bir platform geliştirme kararını 2019'un Haziran ayında almışlardı. Bu planın ilk meyvesi ise bu ayın sonlarında gerçekleşecek olan (21-28 Nisan) Şangay Otomobil Fuarı'nda ortaya çıkacak.

İlk olarak Toyota markalı hâlini göreceğimiz bu aracın elektrikli bir SUV olacağını da biliyoruz. Ayrıca hemen yukarıdaki ipucu videosunda da aracın silüetini ve ön yüzünün bir kısmını kısa süreliğine görme fırsatı yakalıyoruz. Videonun sonunda, Toyota'nın elektrikli araçları için kullandığı "Beyond Zero" ifadesini de görüyoruz.

Aracın ön yüzünü çok kısa süreliğine görsek de mavi Toyota amblemiyle çevreci kişiliğini yansıttığını ve içten yanmalı motoru bulunmadığı için ön ızgara kısmının da kapalı olduğunu da görmekteyiz. Toyota bu arac için daha önceden de "DNA ve tasarım anlamında fazlasıyla Avrupalı" ifadesini kullanmıştı.

Toyota'nın bu elektrikli SUV projesine ek olarak önümüzdeki 10 yıl içerisinde 6 adet yeni elektrikli model ortaya koyma planı da bulunuyor. O plan dahilinde Suzuki/Daihatsu ile ortak geliştirilecek ufak bir kompakt otomobil, orta segment bir crossover, bir minivan, bir sedan ve daha büyük bir SUV araçlar da yer alıyor.

Toyota'nın önümüzdeki haftalarda tanıtacağı bu elektrikli SUV modelinin ise birkaç yıl içerisinde üretime gireceği doğrulanmış durumda. RAV4 modeliyle yakın boyutlarda olduğunu bildiğimiz e-TNGA platformu bu aracın üretimi de Japonya'da gerçekleşecek.