Tesla'nın yeni fabrikası Teksas'ta kuruluyor.

ABD'li elektrikli otomobil devi Tesla, bu sıralar ABD'nin Teksas Eyaleti'nin Austin şehrinde yeni bir fabrika kurma hazırlığında. Bu yeni fabrikada Model Y, Cybertruck ve Semi üretimi gerçekleştirilmesi planlanıyor. Hatta Tesla, bu yeni fabrikası için şimdiden personel alımına da başladı.

CEO Elon Musk'ın açıklamalarına göre de bu yeni fabrika, 2022 yılından itibaren 10.000 adet kişiye istihdam sağlayacak. Musk, bu fabrikanın Colorado Nehri'ne çok yakın olduğunu, havalimanına 5 dakika, Austin şehir merkezine de 15 dakika mesafede olduğunu da belirtiyor. Elon Musk ayrıca sıklıkla kullandığı sosyal medya platformu Twitter üzerinden, "Austin şehrinin daha fazla yerleşim merkezine acil şekilde ihtiyacı var." şeklinde bir cümle de paylaştı.

 

Birçok Tesla fanı da eğer kimsenin böyle bir girişimi olmazsa, Tesla'nın o bölgede kendi konutlarını inşa etmesi gerektiği fikrini destekliyor. Tesla ise an itibariyle konut inşa sektöründe faaliyet göstermiyor, sadece evlerin çatıları için güneş panelleri ve yine evler için batarya sistemleri kurulumu yapıyor.

Elon Musk, Teksas'a 30 milyon dolarlık bağış yapıyor

Elon Musk, Teksas'taki 1.1 milyar dolarlık yatırımlı yeni Tesla fabrikası (Gigafactory) projesine ek olarak kendisi de o bölgeye taşındı. Elon Musk, Kaliforniya'dan Teksas'a taşınmasının ardından attığı bir tweet ile de "Cameron County okullarına 20 milyon dolar, Brownsville şehir merkezine de 10 milyon dolar bağışta bulunuyorum." cümlesini kurdu.

Teksas bölgesine son dönemde birçok yatırım gerçekleştiren Musk'ın, SpaceX ve Boring Company gibi diğer şirketlerini de zamanla bu bölgeye geçireceği de konuşuluyor.