Tesla'nın CEO'su Elon Musk, firmanın Full-Self Driving (FSD) yani Tam Otonom Sürüş özelliğinin son dönemde denenmekte olan beta sürümü ile ilgili Twitter'da yeni açıklamalar yaptı. Elon Musk, FSD Beta sisteminin V9.0 adlı yeni sürümünün neredeyse hazır olduğunu ve önemli gelişmeleri içerdiğini açıkladı.

Bu otonom sürüş sistemindeki ilginç değişimlerden birisi de sistemin artık radar sensörü kullanmayı bırakması şeklinde. FSD Beta sistemi artık bu yeni versiyon ile birlikte sadece kameralar kullanarak çalışacak. Normalde bildiğiniz üzere Tesla'larda ön kısmı gören bir radar sensörü, 8 adet kamera ve 12 adet ultrasonik sensör yer alıyor.

Elon Musk, ön kısmı tarayan o 1 adet radar sensörünün artık kullanılmayacağını ve yeni üretilen Tesla'lara da yerleştirilmeyeceğini de açıkladı. Musk buna ek olarak FSD Beta sisteminin düzgün olmayan kavşak ve dönüşler ile kötü havalarda artık daha iyi performans sergileyeceğini de belirtiyor.

 

Ayrıca Tesla'nın FSD Beta sürümünü kullanan sürücü sayısını artıracağını da öğreniyoruz. Bu sayı en son 2.000 araç şeklindeydi. 10 gün içerisinde bu özelliğin tüm Tesla'lara geleceği söyleniyor. Yani Tesla, araçların ekranlarında FSD Beta için bir seçenek koyacak ve isteyen sürücüler seçerek kullanmaya başlayabilecekler.