ABD'de yapılan bir araştırmanın sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Bu haberimizde sizlerle "elektrikli otomobiller ile içten yanmalı motorlu otomobillerin yıllık yakıt giderlerini", bu konuda ABD'de yapılmış bir araştırmanın sonuçlarına göre karşılaştıracağız. Bu araştırma, ABD Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisi adlı devlet kurumu tarafından yapıldığı için de yüksek doğruluk oranına sahip oluyor.

Araştırmada seçilen değerler şu şekilde olmuş:

- Yıllık 24.000 km yol yapıldığı varsayılmış.
- Yakıt fiyatları da benzinin litre fiyatı 2.39$, katkılı benzinin litre fiyatı 3.03$, mazotun fiyatı 2.72$, kW/saat elektrik fiyatı da 0.13$ olarak alınmış.

Hemen aşağıdaki tablo da bizlere yakıt türlerine göre otomobillerin yıllık yakıt giderlerinin hesabını gösteriyor. Tabii ki de listenin zirvesinde tamamen elektrikli (BEV - Battery Electric Vehicle) araçlar yer alıyor.

Yıllık yakıt giderleri:
Tamamen Elektrikli (BEV) Otomobiller: $500-$850 
Plug-in Hibrit (PHEV) Otomobiller: $600-$2,400
Hibrit (HEV) Otomobiller: $700-$3,250
Benzinli Otomobiller: $1,050-$4,900
Dizel Otomobiller: $1,650-$2,350

Yakıt Türlerine Göre Otomobillerin Yıllık Yakıt Giderleri - ABD 2021

Tabii bir araç satın alırken sadece yıllık yakıt giderleri baz alınarak tercih yapılması da doğru olmayacaktır. Zira sıfır km fiyatı, yıllık bakım giderleri vb. gibi konular da söz konusu. İlerleyen içeriklerimizde bu konulara da değinerek sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. O esnada hemen aşağıdaki haberimizi inceleyerek elektrikli otomobil fiyatları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz: