2020 yılında tanıtılan elektrikli SUV model Nissan Ariya'yı bazı okuyucularımız hatırlayacaktır. Söylenenlere göre de Nissan, bu modelin bir alt modelini, yani Juke boyutlarında bir elektrikli modeli de geliştirebilir.

Bu yeni modelin, elektrikli araçlara özel CMF-EV platformunu kullanacağı belirtiliyor. Aynı şekilde Nissan Ariya'nın ve Nissan'ın ortağı Renault'nun Megane crossover'ı projesinin de bu platformu kullandığını biliyoruz. Zaten Nissan'ın Avrupa'daki elektrikli araç biriminin başındaki isim olan Helen Perry, CMF-EV platformunun Ariya'dan daha fazla aracı ortaya çıkaracağını daha önceden belirtmişti.

Ayrıca elektrikli bir Nissan Juke'un veya o boyutlardaki elektrikli yeni modelin, aynı Ariya'daki gibi iki farklı mekanik düzene sahip olarak sunulması bekleniyor. Bunlardan birisi E-4ORCE adlı ön ve arka aksta birer elektrik motoru ve 4 tekerden çekiş sistemi sunan versiyon olacak iken, diğerinin sadece önde elektrik motoru ve önden çekiş sistemi sunan bir versiyon olacağı konuşuluyor.

Aracın yine Ariya ile aynı olarak 100 kW CCS hızlı şarj desteği sunması bekleniyor. Aracın sahip olacağı bataryanın da Ariya'nın en ufak batarya seçeneği olan 63 kWh batarya şeklinde olacağı düşünülüyor.

Peugeot e-2008, Opel Mokka-e ve Hyundai Kona Electric gibi elektrikli B-SUV modellerin Avrupa satışlarının iyi olduğu düşünülürse, Juke veya onun boyutlarında bir elektrikli SUV atağının Nissan için son derece mantıklı göründüğünü de söyleyebiliriz.

Galeri: 2021 Nissan Ariya